Чи зможе Вакарчук стати президентом

Версия для печатиВерсия для печатиPDF versionPDF version

До президентських виборiв ще пiвтора року, однак майбутня кампанiя вже обростає iнтригами. передає  Ukr.Media .  

Одна з них -- участь у виборах лiдера "Океану Ельзи" Святослава Вакарчука.

Його прiзвище спливло в результатах соцiологiчного опитування, яке провели спiльно Центр соцiальних та маркетингових дослiджень SOCIS, Київський мiжнародний iнститут соцiологiї (КМIС), соцiологiчна група "Рейтинг" та Центр Разумкова.

Виявилося, що Святослав Вакарчук iз 12,1% пiдтримки упевнено посiдає третю позицiю у президентському рейтингу -- пiсля Петра Порошенка (16,1%) i Юлiї Тимошенко (14,4%).

Сам музикант можливiсть участi у виборах Президента не коментує. Однак довкола його фiгури, очевидно, створюють ажiотаж. Є двi основнi конспiрологiчнi версiї цього.

Перша -- на Банковiй начебто опрацьовують план щодо вдалого спаринг-партнера для Петра Порошенка у другому турi. Вакарчук нiбито допоможе пiдвищити явку на виборах i "вiдтягнути" голоси в Юлiї Тимошенко.

Друга версiя -- ставку на спiвака роблять на Заходi, зокрема у США. I тодi Вакарчук може стати загрозою у другому турi як для Порошенка, так i для Тимошенко.

Клубок iнтриг розплутуємо разом iз Русланом Бортником, директором Українського iнституту аналiзу i менеджменту полiтики, та Андрiєм Миселюком, директором Iнституту соцiально-полiтичного проектування "Дiалог".

-- Отже, чи ймовiрна участь Святослава Вакарчука у виборах?

Р. Бортник: -- Як на мене, це ймовiрно. Нинi вiн акумулює електорат, розчарований традицiйними полiтиками, i певною мiрою реалiзує запит на оновлення полiтичної системи.

Хоча не все так просто. Щоб перейти вiд рiвня довiри (тепер йому довiряють 60 -- 70% українцiв) до готовностi виборцiв голосувати, слiд здолати непростий шлях. Вакарчуку, якщо вiн пiде у президенти, доведеться переконувати суспiльство, що вiн вiдповiдальний, що може реалiзувати свої плани.

А. Миселюк: -- У суспiльствi є запит на якiсно нове обличчя. Свого часу на роль такого кандидата значна частина суспiльства розглядала Андрiя Садового. У владi це чудово розумiли. Саме тому й була розiграна рiчна смiттєва епопея з блокуванням вивезення смiття на полiгони в iнших регiонах та виловлюванням по країнi машин iз львiвським непотребом. Вона зiпсувала iмiдж Садового як прогресивного й ефективного мера, що мiг претендувати на президентську посаду. Але запит на нове обличчя залишився. Вакарчук має величезний ресурс.

Та чи хоче вiн цього? Вакарчук повинен визначитися, чи участь у президентськiй кампанiї збiгається з його цiлями на нинiшньому етапi життя. Якщо йому вдасться домовитися з потенцiйними спонсорами, то вiн може вистрелити потужно i виграти кампанiю в першому чи другому турi.

-- Якi плюси i мiнуси в такого кандидата на посаду Президента можете вiдзначити?

А. Миселюк: -- Вакарчук -- людина з незаплямованою полiтичною репутацiєю. За ним немає шлейфу корупцiйних, бiзнес-скандалiв, тощо. У нього є громадянська позицiя, доволi чiтка i зрозумiла людям. I вiн нiколи не соромився її демонструвати -- пiдтримував Майдан i так далi.

Р. Бортник: -- Поки що складається враження, що вiн є такою собi компромiсною фiгурою мiж частиною захiдних елiт i нашою владою. Вiдчувається робота полiттехнологiв Банкової над цiєю кандидатурою, якi тактично вирiшують кризу другого туру для Порошенка. Адже якби Вакарчука не було у президентських рейтингах, то на перше мiсце, очевидно, вийшла б Тимошенко. Вакарчук же забирає голоси в конкурентiв чинного Президента -- i в Тимошенко, i в Гриценка, i в Садового. I значною мiрою гарантує Порошенковi потрапляння у другий тур.

-- То участь Вакарчука у виборах -- полiттехнологiя команди Президента?

Р. Бортник: -- Це цiлком iмовiрно. Зрештою, Банкова -- не якийсь один гравець, а цiлий конгломерат дрiбнiших гравцiв, багато з яких можуть ставити на Вакарчука як на варiант Б для себе. З одного боку, в разi поразки Порошенка на виборах Вакарчук може стати Президентом, а Порошенко -- прем'єром (так вiн може зберегти свiй вплив на українську полiтичну систему).

А. Миселюк: -- А я не подiляю думки про те, що участь Вакарчука у виборах -- полiттехнологiя Банкової. Вважаю, що влiтку чи навiть восени наступного року буде розкручуватися кандидат iз незаплямованою полiтичною бiографiєю, на якого зроблять ставку один чи декiлька олiгархiв, котрi мають конфлiкт iз Порошенком. Власне, в цьому контекстi варто розглядати i варiант висування кандидатури Вакарчука на посаду Президента.

-- Що може пiдвести Вакарчука у виборчiй кампанiї? По яких його слабких сторонах можуть бити конкуренти? А що -- зiграти на користь?

Р. Бортник: -- Навряд чи вiн буде популярний на Сходi України. Його здебiльшого пiдтримує молодь. А молодь голосує неактивно. Свого часу Вакарчук достроково полишив парламент. Активної участi в полiтичнiй дiяльностi не брав. Тобто в нього ще зовсiм немає образу сильного полiтика, який може реалiзувати обiцянки.

Нинi вiн навчається у США, у Стенфордському унiверситетi. Два роки тому опановував лiдерську програму в Єльському унiверситетi. Але цього замало для того, щоб очолювати державу.

А. Миселюк: -- Як на мене, факт вiдмови колись вiд депутатського мандата Вакарчук легко може використати на свою користь. Зокрема, сказати, що побачив тодi, якi "веселi часи настали", i зрозумiв, що цiнностi для нього важливiшi за мандат.

Дата публикации: 
05.12.2017 - 21