Державні борги, суди і мир: які справи найперше має зробити новий Президент

Версия для печатиВерсия для печатиPDF versionPDF version

Одразу із вступом на посаду новому Президенту України доведеться зіштовхнутись із безліччю складних завдань. Йому доведеться вирішувати нагальні питання – пенсії, суді та імпічмент, пише «Сегодня».

Сто днів

Політолог Ігор Петренко зазначає, що з найважливішими викликами Президент зіткнеться вже в перші 100 днів його роботи.

«Для початку йому потрібно буде вирішити безліч кадрових питань. Друге – керованість державою. Потрібно налагодити зв’язок із регіональними елітами і регіонами загалом, з урядом, парламентом. Осторонь не залишаться і законодавчі ініціативи – закон про імпічмент президента, зняття депутатської недоторканності. Є ще питання закону про незаконне збагачення, скасування якого порушило нормальний запуск Антикорупційного суду. Його створили, але основні правила, за якими судді повинні працювати, вилучили із закону», – говорить експерт.

На думку Петренка, наступному президенту доведеться приділити багато уваги питанню пікових виплат за зовнішнім держборгом. Нагадаємо, за даними Мінфіну, у цьому році Україна повинна виплатити близько 120 млрд грн, а в наступному – 178 млрд грн. Петренко каже, що Президенту також доведеться домовлятися з МВФ про наступний транш.

Бізнес

Кажучи про завдання гаранта в економічній політиці, аналітик Тарас Козак вважає, що потрібно терміново вирішувати проблеми з верховенством права.

«У нас представники держави – привілейовані в судах. Але держава не повинна мати в суді перевагу перед громадянином або бізнесом. Її потрібно відокремити від судової системи. Це величезне завдання, яке потрібно вирішити для залучення інвестицій. Наприклад, будь-який районний суд може заарештувати рахунки підприємства. А це ж зупиняє бізнес і може коштувати сотні мільйони доларів. Потрібно працювати над реальною судовою реформою», – пояснив нам економічний експерт.

Козак називає ще кілька речей, які президенту доведеться зробити для зростання економіки. Серед них – приватизація держпідприємств і дерегуляція бізнесу.

«Нарешті, потрібні податкова реформа і введення податку на виведений капітал. І пенсійна реформа. Справжня. У 2017 році був тільки перший етап, але країні сьогодні потрібна накопичувальна пенсійна система», – резюмує він.

Далекі рубежі

Політаналітик Руслан Бортник вважає, що у зовнішній політиці новому гаранту треба буде вирішувати питання миру і «наповнювати євроінтеграцію тактичним змістом».

«Тобто потрібно отримати дорожню карту для членства в ЄС і, можливо, – НАТО. Але, перш за все, новий Президент повинен зібрати новий переговорний формат по Донбасу. Можливо, це буде «Нормандська четвірка», можливо, вдасться залучити інших гравців – США, Велику Британію, Казахстан. Але потрібен також такий переговорний формат по Криму, який дасть змогу забезпечити захист українських громадян у Криму і потенційно допоможе вирішити питання півострова», – підкреслив Бортник.

Він також вважає, що наступному Президенту потрібно буде зміцнювати «клуб друзів України» для реструктуризації зовнішніх боргів і відновлювати довіру з найближчими сусідами.

«У нас накопичилося багато невирішених проблем із Польщею, Угорщиною, Румунією», – пояснив експерт.

Дата публикации: 
23.04.2019 - 11