Державні борги, суди і мир: які справи найперше має зробити новий Президент

Одразу із вступом на посаду новому Президенту України доведеться зіштовхнутись із безліччю складних завдань. Йому доведеться вирішувати нагальні питання – пенсії, суді та імпічмент, пише «Сегодня».

Сто днів

Політолог Ігор Петренко зазначає, що з найважливішими викликами Президент зіткнеться вже в перші 100 днів його роботи.

«Для початку йому потрібно буде вирішити безліч кадрових питань. Друге – керованість державою. Потрібно налагодити зв’язок із регіональними елітами і регіонами загалом, з урядом, парламентом. Осторонь не залишаться і законодавчі ініціативи – закон про імпічмент президента, зняття депутатської недоторканності. Є ще питання закону про незаконне збагачення, скасування якого порушило нормальний запуск Антикорупційного суду. Його створили, але основні правила, за якими судді повинні працювати, вилучили із закону», – говорить експерт.

На думку Петренка, наступному президенту доведеться приділити багато уваги питанню пікових виплат за зовнішнім держборгом. Нагадаємо, за даними Мінфіну, у цьому році Україна повинна виплатити близько 120 млрд грн, а в наступному – 178 млрд грн. Петренко каже, що Президенту також доведеться домовлятися з МВФ про наступний транш.

Бізнес

Кажучи про завдання гаранта в економічній політиці, аналітик Тарас Козак вважає, що потрібно терміново вирішувати проблеми з верховенством права.

«У нас представники держави – привілейовані в судах. Але держава не повинна мати в суді перевагу перед громадянином або бізнесом. Її потрібно відокремити від судової системи. Це величезне завдання, яке потрібно вирішити для залучення інвестицій. Наприклад, будь-який районний суд може заарештувати рахунки підприємства. А це ж зупиняє бізнес і може коштувати сотні мільйони доларів. Потрібно працювати над реальною судовою реформою», – пояснив нам економічний експерт.

Козак називає ще кілька речей, які президенту доведеться зробити для зростання економіки. Серед них – приватизація держпідприємств і дерегуляція бізнесу.

«Нарешті, потрібні податкова реформа і введення податку на виведений капітал. І пенсійна реформа. Справжня. У 2017 році був тільки перший етап, але країні сьогодні потрібна накопичувальна пенсійна система», – резюмує він.

Далекі рубежі

Політаналітик Руслан Бортник вважає, що у зовнішній політиці новому гаранту треба буде вирішувати питання миру і «наповнювати євроінтеграцію тактичним змістом».

«Тобто потрібно отримати дорожню карту для членства в ЄС і, можливо, – НАТО. Але, перш за все, новий Президент повинен зібрати новий переговорний формат по Донбасу. Можливо, це буде «Нормандська четвірка», можливо, вдасться залучити інших гравців – США, Велику Британію, Казахстан. Але потрібен також такий переговорний формат по Криму, який дасть змогу забезпечити захист українських громадян у Криму і потенційно допоможе вирішити питання півострова», – підкреслив Бортник.

Він також вважає, що наступному Президенту потрібно буде зміцнювати «клуб друзів України» для реструктуризації зовнішніх боргів і відновлювати довіру з найближчими сусідами.

«У нас накопичилося багато невирішених проблем із Польщею, Угорщиною, Румунією», – пояснив експерт.

Дата публикации: 
23.04.2019 - 11