Економія на людях: яким буде і яким має бути Всеукраїнський перепис?

1 грудня в Україні стартував пробний перепис населення. До 26 грудня в Оболонському районі Києва і в Бородянському районі Київської області будуть обкатувати способи та інструменти проведення Всеукраїнського перепису, яку на листопад-грудень 2020 року.

З 2001 року в Україні не було перепису населення, хоча рекомендація ООН - проводити її кожні десять років.

Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет озвучив оновлені плани. У бюджеті-2020 на перепис виділено 3,4 млрд грн, але він хоче заощадити 2 млрд грн і для цього:

 • анонімну інформацію про абонентів та їх місцезнаходження з'ясують у мобільних операторів;
 • інформацію про сім-картих (на одного абонента може припадати кілька) конкретизують соцопитуваннями;
 • дані про дітей зберуть в органах реєстрації актів цивільного стану (РАЦСах), про пенсіонерів - в Пенсійному фонді.

Інформацію проаналізують за допомогою математичної моделі та отримають дані про кількість жителів в населених пунктах. Деталізацію, в тому числі стать, вік, мовну приналежність, вивчать за допомогою соцопитувань, інформації з реєстрів, статистики. Серед несподіваних пропозицій міністра - вивчити мовне питання по статистиці банкоматів ПриватБанку.

Українців ніхто не може змусити взяти участь в перепису та інтерв'юерам деякі можуть не відкрити двері. Тому Дмитро Дубілет вважає, що електронний варіант буде більш точним.

В Україні є закон про перепис населення, і в ст.5 зазначений перелік основних персональних даних, список яких може скорочувати або розширювати парламент:

 • склад домогосподарств та відносини всередині сімей;
 • кількість чоловіків і жінок;
 • вікові показники;
 • освіта;
 • громадянство;
 • етнічне походження та мовний склад;
 • кількість зайнятих і безробітних;
 • джерела доходів;
 • міграційна активність;
 • житлові умови.

З тих джерел, які перерахував міністр Кабміну, всю цю інформацію почерпнути не вийде. Не всі експерти згодні з джерелами даних, а також з методикою і безсумнівною результатів, які отримає уряд, якщо піде в електронний режим з мінімальним залученням людей.

Nash.Live вже писав про те, навіщо потрібен Всеукраїнський перепис для держави та економіки. Тепер ми з'ясували у експертів, які дані можна отримати в економ-форматі загальнонаціонального соцопитування і чому потрібний традиційний Всеукраїнський перепис населення?

 

Читайте також: Соціалка в ручному режимі: яку реформу прожитмінімуму насправді готує Кабмін

 

 

Андрій Єременко, засновник соціологічної компанії Active Group:

- Планується не перепис. Це спроба аналітичними методами отримати ту ж інформацію. Ми, звичайно, можемо отримати корисні дані в такому форматі. Будь-які об'єднання баз даних в щось одне щось дадуть.

Дані, які вдасться отримати в запропонованому форматі - це добре і потрібно. Якщо в уряді відпрацюють такий алгоритм, програмне забезпечення, то такі штуки можна запускати ледь не раз на місяць. Якщо побудують аналітичний місток між мобільними операторами, базами даних і зможуть це нормально зробити, то потім можна буде натиснути на кнопку, залишити сервер працювати, наприклад, місяць і отримати оновлену інформацію. Якщо за справу береться Дубілет, у якого за плечима "Приват" і Monobank, то це вийде.

Можливо, на підставі цих даних Кабмін буде краще ухвалювати рішення. За великим рахунком, для більш адекватного прийняття рішень перепис й потрібен. Адже є підозри про наявність великої кількості "мертвих душ" в різних базах даних - переселенців, пенсіонерів і т. д. Я припускаю, що їх відловлять і бази почистять.

Але це не перепис і все одно є сумніви у валідності: не всі люди світяться в базах, не у всіх з мобільними операторами є контракти, багато підключені до декількох операторів. Виникає купа проблем. Вважати запропонований варіант повноцінним розумінням того, що відбувається в країні, можна тільки з певним припущенням. І я не уявляю, як порахувати похибку цього припущення, хоча і працюю в цій сфері.

Я в цій історії особа зацікавлена: проводжу соцдослідження і мені потрібні максимально валідні дані, щоб на них спиратися. Чим більше у мене буде даних для моїх вибірок, тим краще. Тому я хочу максимально точний перепис з точними даними і зрозумілою похибкою.

Я не розумію точності запропонованої системи. Наприклад, як точно вона зробить прив'язку до школи або садочка, що для уряду важливо? Повноцінний перепис потрібен такий, щоб він не викликав питань: людину побачили, записали і точно відстежили. Аналітичними методами її можна відстежити тільки з якоюсь ймовірністю. При цьому як цю ймовірність порахувати, я не знаю.

 

Читайте також: Соцстандарти-2020: на що вплине підвищення прожитмінімуму та мінімалки

 

 

Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики:

- Кожен робить те, що може. Дубілет звик до електронних форматів і робить те, що вміє. Ідея зведення всіх реєстрів в один, залучення мобільних операторів або інших джерел інформації - це все правильно і заслуговує на підтримку. Але єдиний реєстр запускався ще за попередньої влади, просто він не дошитий. Тому ідея не нова. Мобільні оператори та все інше - це додаткові джерела додаткової інформації, але ні в якому разі не основної. Також є елементи або обману, або непорозуміння, для чого проводиться перепис.

Держава й так на 100% знає, скільки у неї громадян: воно контролює видачу паспортів, ідентифікаційних кодів та відмов від них, перетин кордону, пільговиків. Ця інформація вже є, і Всеукраїнський перепис не потрібен для встановлення кількості громадян.

Перепис населення або добровільне опитування населення проводиться для того, щоб отримати додаткові дані, яких немає в офіційних державних реєстрах. Як ось: рівень освіти, рідна мова, релігійна приналежність, рівень добробуту. Щоб потім на підставі цієї бази будувати більш ефективну, адекватну державну політику - соціальну! Ось для чого потрібен перепис. А все інше є на Держстаті.

Не хотілося б думати, що вийде або спроба зробити для галочки, чи виникнуть корупційні мотиви: для перепису потрібна покупка планшетів, а ми вже колись закуповували камери для виборчих дільниць.

 

Читайте також: Слідкуйте за словами: що обіцяв та що зробив за пів року Володимир Зеленський

 

 

Олександр Кочетков, аналітик та політтехнолог:

- Для початку, відомості, якими про нас володіють мобільні оператори - це персональні дані, які захищаються законом. І я, наприклад, не має наміру давати дозвіл цьому уряду на доступ до них - мало мені регулярної прослушки...

Але навіть якщо уряд й порушить закон, то розгорнуті дані є тільки по контрактникам. А за тими, хто просто періодично купує мобільний пакет, немає нічого.

Так, математичні методи дозволять апроксимувати дані та отримати приблизну чисельність проживаючих в Україні. Але таку орієнтовну оцінку можна зробити й простіше - за кількістю спожитих в країні продуктів. Дубілет може зробити запит в статуправлінні Кабміну, йому дадуть. Забезкоштовно.

Але ж справжній перепис встановлює масу характеристик населення - статево-віковий склад, дані по осілості, характер зайнятості, житлові умови, купівельну спроможність, навіть наміри громадян на майбутню трудову діяльність. Підміна перепису непрямою оцінкою - це як використання гороскопу замість розгорненого аналізу крові, хай вибачать мене езотерики. Представники нової влади згодні, щоб їм та їхнім близьким ставили діагнози за гороскопам?

А з урахуванням того, що перепис в Україні не проводився з 2001 року, а у нас божевільні міграційні процеси, пов'язані з війною та прихованим безробіттям, то реальна інформація про те, скільки нас та які ми - це аналіз крові для хворого напередодні складної хірургічної операції.

Перепис і аудит загальнонаціонального надбання - це найперше, що необхідно зробити. Без цього всі розмови про боротьбу з корупцією і тіньовою економікою - це пародія в стилі "95 кварталу". І країну продовжать обкрадати, як і раніше.

Але для мене головне, що перепис дає якийсь дисциплінуючий та мобілізуючий ефект для громадян: ось, нас порахували, про нас дізналися все необхідне, і тепер от нарешті почнеться те саме обіцяне "правильне нове життя". А так - чергова фікція та профанація.

Дата публикации: 
02.12.2019 - 16