Європейський вояж Зеленського: що привезе президент з-за кордону?

Володимир Зеленський після візиту в Брюссель знову повернувся в Європу, щоб зустрітися з президентом Франції Еммануелем Макрона і канцлером ФРН Ангелою Меркель.

Обидва - сторони в нормандському переговорному процесі, а бундесканцлерін - ще і лобіст російського газопроводу "Північний потік-2", який залишить без роботи українську газотранспортну систему.

Проте перші зустрічі гаранта дають не конкретику, а лише натяк на подальші перспективи. Французький президент дав зрозуміти, що зустріч "Нормандської четвірки" підтримає "коли настане час". Виходячи із заяв Макрона, після виразних кроків керівництва України щодо виконання Мінських угод.

За підсумками зустрічі навіть стався казус: Макрон заявив, що отримав знак від Зеленського, про те, що він готовий до припинення вогню і "до діалогу з сепаратистами". Від останнього український гарант відхрестився відразу, а з першим твердженням беззастережно погодився.

Про якесь розширення переговорного формату за рахунок залучення інших країн, зокрема, США, мова поки не йде. Тут би реанімувати "нормандський", який стоїть на паузі з жовтня 2016 року, коли глави чотирьох країн - України, Росії, Німеччини та Франції - зустрічалися в останній раз.

У підсумкових заявах також не згадується введення на Донбас миротворчого контингенту ООН, що гаряче обговорювалося кілька років тому.

Nash.Live з'ясував в експертів, навіщо насправді організували президентський візит до Німеччини та Франції, чи варто чекати від нього вражаючих результатів і який саме "гостинець" з Європи потрібен Україні?

Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики:

- Зеленський може привезти за підсумками зустрічі нову загальну модель врегулювання на Донбасі для України, Німеччини та Франції. Для обговорення цієї позиції з Росією. Дату зустрічі "Нормандської четвірки". Продовження економічного співробітництва між Україною та ЄС, як у вигляді кредитів, так і різного роду грантів на проведення реформ. Обговорення питання "Північного потоку-2", питання нашої газотранспортної системи: консорціум чи ні.

Новий план буде щось на зразок "плану Мореля", "формули Штайнмайера". Вони схожі і "формула Штайнмайера" передбачає проведення виборів на Донбасі в один день з передачею кордону під контроль України та завершення процесу після висновку ОБСЄ. Новий план буде під іншою назвою, але ідея та ж. Мінські угоди закріплені резолюцією Радбезу ООН. За рамки не вийти, на щось кардинально нове годі й чекати. Можна обговорювати тільки деталізацію "мінської формули".

Хотілося б, щоб президент говорив про розширення зони вільної торгівлі з ЄС, зняття торгових обмежень, які там встановлені. Щоб він далі вів розмову про лібералізацію ринку праці для українців. Нинішній безвізовий режим - туристичний, а для навчання, лікування або роботи потрібні спеціальні візи. Хотілося б, щоб президент привозив в Україну європейські інвестиції, а не смішні 50-70 млн доларів. Тоді як для розвитку нам потрібні десятки мільярдів.

Дата публикации: 
19.06.2019 - 12