Іван Ліберман: Закон про опозицію буде більше формальним, аніж реальним

Не секрет, що депутати ледь не кожного скликання Верховної Ради обіцяють суспільству розглянути і ухвалити закон про опозицію. Не раз такі спроби мали місце, але, як ми переконались, чи то не знайшлося для цього справжньої політичної волі, чи то банального бажання забракло в той чи інший момент.

Пам’ятаємо, як ще у свою бутність представником президента у парламенті, саме у липні минулого року, нинішній перший віце-спікер Руслан Стефанчук заявляв, що, мовляв, команда Володимира Зеленського і політична сила «Слуга народу» виступають «за сильну опозицію в Україні, оскільки конкуренція породжує якість».

Нині пропозиції до законопроекту про опозицію розробляються та опрацьовуються експертами в галузі конституційного права. Далі над проектом закону працюватиме парламентська робоча група з представників усіх фракцій та груп. Потім законопроект буде внесено у парламент. Як обіцяє керівництво Верховної Ради, це відбудеться у вересні – жовтні цього року.

Варто зауважити, що нині, коли пропозиції до законопроекту лише опрацьовуються, багато хто з професійних політологів та правників не надто оптимістично оцінюють дієвість такого документу. Адже, як свідчить багаторічна практика розгляду і ухвалення тих чи інших проектів законів, між першим і другим парламентським читанням часто варіант змінюється до невпізнанності, а далі – тисячі поправок, які блокують парламент на місяці. І на виході – закон, який, на перший погляд, вміщує багато прогресивних пунктів, але на практиці не виконується чи виконується вкрай вибірково. І подібне, на жаль, досить часто трапляється в українських реаліях.

Доктор права і відомий адвокат (який, до речі, в своїй професійній діяльності не програв жодної справи, за яку брався) Іван Ліберман так оцінює перспективу закону про опозицію і прагнення окремих політиків внести відповідні зміни до Конституції України в разі його ухвалення в цілому і підписання президентом:

«Вважаю, що для того, щоб ефективною була опозиція, необхідно її наділити усіма повноваженнями, альтернативними повноваженням влади. Усі повноваження і функції опозиції, на мою думку, треба було б не лише детально і чітко виписати у відповідному законопроекті, який сьогодні готується експертною і, далі вже, готуватиметься парламентською робочою групою, але й закріпити в Основному законі України. Однак, станом на цей час і за нинішньої ситуації, це ані технічно, ані політично не можливо.

Тож, мій висновок такий: я думаю, що цей закон України про опозицію буде більше формальним, аніж реальним. Але, цього буде достатньо, щоб потім заявляти перед усім світом про певну рівність у парламенті, у Кабінеті Міністрів та інших органах влади. Тому, тут більше декларацій, але менше суті. А, відтак, менше динаміки і контролю над владою».

Не секрет, що будь-хто з українських політиків чітко розуміє одну просту річ: сьогодні він – у владі, а завтра буде в опозиції. Тому, експерти дивляться на перспективу ухвалення і якість закону про опозицію із стриманим, але таки оптимізмом. Кажуть, що влада, з огляду на плачевну ситуацію з її рейтингами тощо, може готувати відповідний закон… для себе. Тому, мовляв, вона не вихолостить його настільки вже суттєво, щоб самій, вже будучи в опозиції, працювати у політиці, маючи урізані функціонал та можливості.

Іван Ліберман припускає, що таке цілком можливо:

«Я припускаю, що такий варіант – цілком реальний. Тому, певні положення закону про опозицію все ж таки, ймовірно, будуть враховані нинішньою владою на користь опозиції. Таке не виключається, як припущення», – прогнозує Іван Ліберман.

І ось свідчення того, що влада цілком можливо готує закон про опозицію для себе (мається на увазі та перспектива, коли саме нинішній владі, вже будучи в опозиції, доведеться працювати в рамках саме цього закону). Отже, було прохання до лідерів парламентських фракцій запропонувати по одному (!) представнику до робочої парламентської групи, яка працюватиме над законом про опозицію. Просили по одному. Натомість від деяких фракцій прийшло про 3 – 4 представника. Простий збіг? Щось так не здається.

Дата публикации: 
23.07.2020 - 09