Козирі Порошенка перед виборами: що залишилося в рукаві

До старту президентської кампанії залишилося менше місяця. Які дії робитиме Петро Порошенко для підняття рейтингу.

ЩО ЗРОБЛЕНО? Передвиборче гасло Петра Порошенка «Мова. Армія. Віра» не викликало в електорату очікуваного ентузіазму. Фраза «Геть від Москви» спровокувала дискусію тільки серед літературознавців: вони з’ясовували, що мав на увазі Микола Хвильовий, коли вимовляв цю фразу. А Олександр Доній стверджує, що згаданий вираз українському письменнику взагалі не належить: цю фразу вжив критик памфлету Хвильового.

Але слова потрібно доводити справою, тому Петро Порошенко прийняв ряд рішень, які повинні підтвердити його готовність діяти.

МОВА. Проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної був прийнятий Верховною Радою в першому читанні ще 4 жовтня 2018 року.

Політологи припускають, що в зв’язку з тим, що Петро Порошенко визначив мовне питання як один з «трьох китів» своєї передвиборної кампанії, то цей закон будуть намагатися провести через парламент на початку 2019 року.

 

АРМІЯ. Петро Порошенко наполягає, що сильна українська армія – це його особиста заслуга.

Петро ПОРОШЕНКО, Президент України:

Вклоняюся кожному воїну, який у будь-який момент готовий до захисту держави. У 2014-му ми і близько не мали такого рівня патріотизму в ЗСУ. Це сталося завдяки нашим зусиллям для розвитку армії. Коли держава захищає воїнів, тоді і воїни будуть здатні захистити державу.

Однак на тлі періодично палаючих збройових складів і плачевної ситуації в Азовському і Чорному морях твердження про одну з найсильніших армій в Європі звучить спірно.

Запровадження воєнного стану, на думку деяких політологів і політиків, також є частиною передвиборної кампанії президента. За останні чотири роки Україна зіткнулася і з анексією Криму, і з військовими діями на Донбасі, але лише атака на українські катери в Чорному морі викликала настільки «рішучу реакцію Порошенка».

Алла ШЛАПАК, лідер партії «Соціальна справедливість»

Це не є адекватними діями. Сьогодні адекватність дій повинна бути з боку посилення дипломатичної роботи, з боку фінансування і припинення торговельних відносин з агресором. Потрібно припинити бути «дволиким Янусом», коли бізнес і там, і там, а фури з товарами валом валять у прикордонні регіони.

Старший науковий співробітник Інституту Катона Дуг Бендоу в своїй статті для The National Interest подякував Джорджа Буша-старшого, що він свого часу «не втягнув Україну і Грузію в НАТО».

Дуг БЕНДОУ, старший науковий співробітник Інституту Катона:

Якби йому (Бушу, – EtCetera) це вдалося, то Вашингтон був би зобов’язаний стати на захист України, якби вона скористалася статтею 5 проти Москви. Маючи підтримку США, Київ ймовірно зайняв би агресивну позицію по відношенню до Росії. Порошенко поліпшив би свої шанси на перевибори і ймовірно почав щось на кшталт війни, яка дала б можливість повернути Крим.

ВІРА. З цим напрямком зв’язно все, що стосується автокефалії, створення помісної церкви і Томосу.

Зараз ситуація така: створювати незалежну українську церкву представники УПЦ МП відмовилися і розірвали відносини з Константинополем. Попередній Статут Православної церкви в Україні свідчить про те, що про автокефалію не йдеться – лише про створення митрополії і повної залежності від Константинопольського Патріархату.

ГЕТЬ ВІД МОСКВИ. З реалізацією даного гасла, очевидно, пов’язане внесення до Верховної Ради проекту закону про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією. Законопроект був зареєстрований 3 грудня 2018 року.

На думку директора Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслана Бортника, цей законопроект є технічною дією влади, яка хоче зліпити з нього чергову «перемогу». До того ж, між Україною та РФ діє ще близько 400 договорів різного рівня.

Руслан БОРТНИК, політолог:

У будь-якому випадку Договір з РФ буде діяти до 1 квітня 2019 року, але його «розірвання» вже давно перетворилося на політичний серіал, який взагалі не впливає на життя українців, але відволікає увагу останні 4 роки.

Що в запасі? На думку політтехнолога Михайла Подоляка, у Петра Порошенка залишається ще один варіант – реальне, а не демонстративне загострення військових дій. І не на Донбасі. А введення воєнного стану – тільки перший крок, який дає можливість діяти більш незалежно.

Дата публикации: 
05.12.2018 - 16