Обнародование решения по «деньгам Януковича» направлено против Порошенко — Бортник

Версия для печатиВерсия для печатиPDF versionPDF version

Расследователи медиакомпании Al Jazeera на 95-ти страницах обнародовали документ, содержащий решение Краматорского районного суда, по которому весной прошлого года было конфисковано 1,5 миллиарда долларов, которые по утверждению Генпрокуратуры принадлежали бывшему президенту Украины Виктору Януковичу и его окружению. В ГПУ пока не опровергают и не подтверждают подлинность опубликованного документа, ссылаясь на необходимость проведения специальной экспертизы.

Стоит напомнить, что в апреле 2017 глава ГПУ Юрий Луценко заявил, что суд в Краматорске Донецкой области принял решение о конфискации средств Януковича и его окружения. Это решение до сих пор не обнародовали. Государственное предприятие «Информационные судебные системы», которое обязано обнародовать судебное решение в реестре, ссылается на запрет органов прокуратуры. Генеральная прокуратура, в свою очередь, утверждает, что признала это решение государственной тайной.

Какие последствия будет иметь публикация этой информации, рассказал политолог, директор Украинского института анализа и менеджмента политики Руслан Бортник в эфире радиостанции Голос Столицы.

Хто тут проти кого грає? 

— Складно ще говорити. Дійсно, я думаю, що відповідь ГПУ відповідає моменту, адже на оприлюдненому тексті рішення Краматорського суду немає реквізитів. Тобто незрозуміло, чи, дійсно, це остаточний текст, чи це, можливо, попередній, можливо, якась версія. Але загалом, безумовно, оприлюднення цього рішення грає проти української влади, передусім, в черговий раз проти оточення президента. В цьому випадку ми маємо справу з тими людьми, які були близькі і займались фінансовими справами президента. Це атака оточення президента.

Хто міг замовити?

— Те, що вона оприлюднена, ця інформація на Al Jazeera, не може свідчити про наявність російсько-американських впливів, тому що Al Jazeera — це ключовий медіа-холдинг арабського світу, який розташовується в Катарі. Останнім часом Катар став дуже близький до Москви. З іншого боку, на Al Jazeera є традиційні американські серйозні впливи і саме цей холдинг є виробником ліберальних західних інтересів в арабському світі. І тому, я думаю, що без комплексного поєднання цих інтересів навряд чи ця публікація була можлива на Al Jazeera. Можливо, це такий собі знак стосовно того для української влади, що Захід може не розглядати Петра Олексійовича і його команду після 2019 року, адже ключова інтрига цього року, на кого поставить Захід під час виборів парламентських і президентських в Україні, які пройдуть в 2019 році. 
Кравец: «слив» решения суда по «деньгам Януковича» в СМИ — следствие войны ГПУ и НАБУ

Є відповідне рішення суду, є гриф генпрокурора про те, що це цілком таємно. Яким чином ці сто сторінок вердикту могли потрапити до катарського медіа-холдингу, який його потім опублікував? 

— Я думаю, що будь-які заборони в Україні ламає банальна корупція. Я думаю, що на якомусь етапі ця інформація могла бути банально куплена або бути викрадена. Нагадаю, що цей вирок суду тривалий час намагались отримати хто завгодно, намагались отримати Transparency International, намагались отримати НАБУ, яке навіть обшуки проводили з цього приводу.

Як у катарському медіа-холдингу вони в розпорядженні опинилися? 

— Можливо вони давно отримали це рішення, але не наважилися його публікувати. Адже якщо його оприлюднити — це є порушення українських законів. На нього накладений гриф секретно. І тому вибраний такий спосіб витоку цієї інформації. Але чітко зате стало зрозуміло, чому це рішення було засекречене, адже це рішення в значній мірі дійсно атакує оточення президента і дискредитує голову НБУ щонайменше.

Ви думаєте, що воно було засекречене саме з цієї причини, а зараз настав час розсекретити? 

— Ситуативно воно так дуже дивно співпало — оприлюднення цього рішення з висновками одного з провідних американських аналітичних центрів, які зробили дуже жорсткі висновки стосовно України, заявили про можливість третього Майдану, який може підтримати Захід. І з висновками кількох європейських аналітичних центрів, які також серйозно критикують Україну за корупцію, і кажуть, що Україну потрібно перестати підтримувати. Можливо, це нова хвиля інформаційної юридичної атаки, адже насправді це не просто інформація, це інформація, за якою можуть піти серйозні міжнародні антикорупційні розслідування. Адже якщо Захід візьметься за питання участі Гонтарєвої і інших українських чиновників у відмиванні грошей Януковича, тут мало не покажеться. 
 

Є засновники, а є люди, які це виконували. Яка тут роль брокерської компанії? 

— Так, відповідальність звичайно в них обмежена, не така, як в організаторів цієї схеми. Але все ж таки вони також можуть притягуватися до відповідальності, адже частково вони зобов'язані відповідно до західних антикорупційних норм проводити перевірки доброчесності активів. І до них можуть бути претензії і серйозні запитання.

Але щодо самого ICU ніяких процесуальних дій не проводилося. І це, можливо, буде наступним кроком? 

— ГПУ не знімає з себе відповідальності за подальше розслідування. Тобто ГПУ не виправдовує сьогодні інших можливих учасників цієї справи. І я не виключаю, що і по інших більш дрібних епізодах відмивання цих 1,5 млрд можуть з'явитися кримінальні справи. Для мене найцікавіше, як буде діяти НАБУ в цій ситуації. Адже оприлюднені матеріали дають НАБУ також підстави для порушення відповідних проваджень і навіть до затримання, обшуків дуже багатьох фігур, включаючи голову НБУ.

Голос Столицы: https://gs.fm/experts/20180111/6590628.html

Дата публикации: 
12.01.2018 - 07