Обыски в Украине: под обвинения СБУ может попасть каждый — Бортник

Версия для печатиВерсия для печатиPDF versionPDF version

12 марта СБУ проводит более 25 санкционированных обысков в разных регионах Украины. Пресс-секретарь СБУ Елена Гитлянская заявила, что во время обысков были изъяты пропагандистские материалы, оружие, взрывчатка и многие другие доказательств подрывной работы против Украины. По словам Гитлянской, среди тех, у кого проводятся обыски, есть люди, имеющие отношение к «журналистскому цеху». При этом, по данным СМИ, обыски, в частности, проходят в Киеве, Днепре, Харькове и Одессе.

Есть также информация о причастности к обыскам журналиста Юрия Лукашина, однако СБУ ее еще не подтвердила.

Что послужило подоплекой спецоперации СБУ, в эфире радиостанции Голос Столицы проанализировал политолог, директор Украинского института анализа и менеджмента политики Руслан Бортник.

З чим Ви пов'язуєте активність СБУ в понеділок?

— Складно це прив'язати до якоїсь конкретної події. Я думаю, що, можливо, це продовження цієї ситуації навколо Володимира Рубана із затриманням нібито зброї, яка перевозилась для організації замахів і державного перевороту в Україні. Але, в принципі, СБУ тривалий час проводить схожі дії, які відбуваються сьогодні. Вони, дійсно, можуть мати під собою законні підстави. Дійсно, на СБУ покладені обов'язки боронити територіальну цілісність, безпеку країни, але, разом з тим, я в одній справі бачив ті звинувачення, які висуваються особі. Вибачте, підривна діяльність… це дуже розмитий предмет звинувачення. Під такі звинувачення може потрапити кожен українець. Треба діяти вкрай обережно, тому що ті звинувачення більш нагадують 1930-ті роки, а не демократичну дійсність.
 

Тут же ситуація в тому, що нікого не підозрюють і не обвинувачують, є просто відповідна ухвала суду, в якій повідомляються, що це — санкціоновані обшуки. Гітлянська писала і про вибухівку, і про зброю, це вкладається в логіку тих слідчих дій, які відбуваються?

— Вкладається, і це може бути продовженням справи Рубана чи намаганням об'єднати ці справи, тому що дуже в багатьох виникло питання після тієї ситуації, а де співучасники у Рубана? Зрозуміло, такі дії він не міг вчинити самостійно, і це не може зробити маленька група, це має бути велике коло осіб.

Чому Ви пов'язуєте ці дві справи? Там є спільне коріння?

— Ця певна синхронність, в цьому є схожість звинувачень. Є інформація, яку я поки що не можу розказати.

Щодо того, до кого це все тягнеться? Адже стосовно Рубана казали, що це одна ланка з усієї мережі. 

— Ми бачимо, викликали нардепа Надію Савченко на допит в СБУ. Це, я думаю, може сьогодні бути тактичною ціллю СБУ, а стратегічною ціллю, хто стояв за Савченко, кого можуть в цьому підозрювати, варіантів може бути дуже багато, починаючи від Ігоря Коломойського, закінчуючи Віктором Медведчуком та Міхо-Майданом
 

Дуже багато хто пов'язував діяльність Рубана з Медведчуком і Савченко. 

— Скажімо так, Віктор Медведчук і його оточення заперечують категорично ці зв'язки, але про цю версію саме говорив голова СБУ в свій час. Тому, опираючись на його слова, про це можна говорити, а зв'язки з Коломойським підтверджував в свій час Геннадій Корбан, в інтерв'ю одному ЗМІ він розповідав про те, що Рубан — це, дійсно, член їхньої команди і працює з ними. Тому це те, що є відкритою інформацією.

Тобто тут — гра проти Коломойського? 

— Цю ситуацію можна розвернути як сподобається слідству. Сьогодні тактична ціль очевидна — Надія Савченко.

Луценко повідомив, що о четвертій ранку Савченко залишила Україну. Це пов'язано з якоюсь міжнародною конференцією, в якій також беруть участь нардепи. Чи з'явиться Савченко у вівторок на допит? 

— Я не знаю, чи з'явиться Савченко завтра, але вона може з'явитись післязавтра чи через тиждень, тому що вона не позбавлена депутатської недоторканності, відповідно, слідчі дії проти неї проводити навіть не можна, то їй нічого не загрожує сьогодні в Україні. Питання про позбавлення її депутатської недоторканності поки що також не стоїть, хоча може виникнути в будь-який з моментів. Чим цікава сама Савченко? Передусім, вона серйозний подразник для влади, тобто, маючи невисокі особисті рейтинги, вона досить жорстко критикує владу. По-друге, вона може бути пов'язана з іншими, більш важкими політичними гравцями.

Кого саме критикує Савченко? 

— Вона, наприклад, каже, що влада наживається на війні, що влада спекулює військовополоненими. Надія Савченко — народний депутат, який знаходиться в усіх ефірах, яка має якийсь певний рейтинг, тобто на неї орієнтуються люди.

Який зв'язок Савченко і Коломойського?

— Будь-яку ситуацію будь-як можна викрутити. Пам'ятаєте, Михайла Саакашвілі в кінцевому результаті звинувачували в тому, що він працює на гроші Коломойського, а потім виявились, що це гроші Сергія Курченка?

Голова СБУ Василь Грицак минулого тижня розповів, що спецслужба має багато доказів щодо планів використати зброю, вилучену у Рубана, для здійснення терактів в центрі Києва. Спікер ВР Андрій Парубій заявив, що головною ціллю терористів може бути український парламент. Чи було достатньо вилученої зброї для здійснення терактів? 

— В цій справі дуже багато сюрреалістичних моментів. Я все ж таки не вважаю, на мою особисту позицію, що Рубан саме причетний до підготовки державного перевороту. Я думаю, там, швидше за все, питання стояло контрабанди, і зараз повноваження змінюються після прийняття нового закону про реінтеграцію, повноваження переходять від СБУ до армії. Є серйозна внутрішня боротьба.

К слову, народный депутат от «Самопомочи» Наталья Веселова в эфире «ГС» высказала мнение, что Служба безопасности Украины под видом борьбы с терроризмом и его финансированием препятствует работе украинского бизнеса. Веселова добавила, что в нынешней ситуации в стране СБУ должна сосредоточиться, прежде всего, на вопросах безопасности.

Голос Столицы: https://gs.fm/experts/20180312/7170980.html

Дата публикации: 
12.03.2018 - 20