Приїзд Байдена в Україну – це нелінійна подія

Директор Українського інституту політики Руслан Бортник:

Однозначно стверджувати, що приїзд президента США призведе до посилення тиску на УПЦ, я би не став. Сам Байден – нелінійна фігура. Свого часу він вимагав чи не федералізації країни, виконання Мінських угод, а також на знаменитих записах – від Петра Порошенка не проводити спецоперації у Криму.

Тому те, як вплине візит Байдена на релігійну ситуацію в Україні, буде залежати від декількох факторів.

Передусім – від взаємовідносин США та Росії на той момент. І від стратегії Вашингтону на «українському напрямку» з урахуванням фактору РФ на той момент. Якщо відбудеться загострення російсько-американських відносин, то це призведе до посилення тиску на церковну сферу. Якщо ж буде знайдений компроміс, то, навпаки, цей приїзд, можливо, навіть якось позитивно зможе вплинути на релігійну ситуацію в країні.

По-друге, це залежить від того, як спрацюють лобісти УПЦ, зможуть вони чи ні налагодити відносини з новою американською адміністрацією. З якою можна вести діалог.

І третій фактор – це те, як вирішить діяти українська влада, як вона прочитає сигнали з Вашингтона, що вона буде вважати правильним, а також тим, чого хочуть або не хочуть американці.

Звичайно, так, 60 на 40. Сьогодні більшою є ймовірність того, що приїзд Байдена загострить релігійне протистояння і посилить тиск на УПЦ, а також підвищить підтримку “ПЦУ” і фактично зробить її “державною церквою”.

Але все ж є і певні шанси на те, що відповідний візит ніяк не відіб’ється на ситуації в церковному середовищі. Як і шанси, нехай і не такі великі, що приїзд американського лідера навіть матиме позитивний вплив на релігійні процеси в Україні.

Все буде залежати від взаємин США з Росією, а також від позиції і роботи Української Православної Церкви. Лінійно розглядати цю ситуацію (з візитом) я б не став.

 

Правблог

Дата публикации: 
06.04.2021 - 17