Росія знову в ПАРЄ. Що далі: зняття санкцій? Розбираємося з експертами

Комітет міністрів Ради Європи під час сесії 17 травня вирішив, що у виборах нового Генсекретаря повинні брати участь всі члени організації. Крім того, вони мають право брати участь в діяльності статутних органів, в тому числі в роботі Парламентської асамблеї. Глави МЗС також підкреслили, що одне з фундаментальних зобов’язань країн-членів – сплата внесків до бюджету. Фактично всі ці заяви зводяться до одного – Росія, яку позбавили права голосу після подій 2014 року, повертається вПАРЄ. EtCetera з’ясовував, чи можна говорити про те, що наступним кроком стане зняття санкцій з РФ.

ПЕРЕДІСТОРІЯ. РФ є членом Ради Європи з 1996 року. Після анексії Криму в 2014 році право Москви брати участь у голосуваннях було призупинено. У відповідь на це РФ припинила платити внески до бюджету Ради Європи (37 млн ​​доларів). У РФ також погрожували повним виходом з організації, що вкрай невигідно самій організації, яка відразу позбудеться 10% своїх надходжень.

Під час засідання міністрів Ради Європи в Гельсінкі було прийнято рішення, що на сесії ПАРЄ, яка відбудеться в червні, всі країни-члени Ради Європи братимуть участь і братимуть участь у виборах нового Генсекретаря.

Незважаючи на те що дана заява комітету буде розглядатися на засіданні бюро ПАРЄ, його рішення, на думку політологів, відоме: РФ відновить всі свої права.

РЕАКЦІЯ КИЄВА. Ще до оголошення про свою відставку глава українського МЗС Павло Клімкін заявив, що країни-члени ПАРЄ після прийняття рішення про повернення РФ в ПАРЄ стають співучасниками підриву Мінських угод.

Павло КЛІМКІН, екс-глава МЗС України:

Повернення Росії в ПАРЄ матиме значні символічні наслідки – це запускає процес «нормалізації» всього, що дозволяє собі РФ без жодних кроків з її боку до нормальності. І ті, хто уможливлює таку викривлену глобальну реальність, мають понести за це частину відповідальності.

Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба назвав рішення міністрів проявом «цинічної дипломатії».

Дмитро КУЛЕБА, дипломат:

Деякі ключові столиці Європи ухвалили рішення повернути РФ в ПАРЄ. Все робиться з посмішками, запевненнями у вірностіцінностям і благим намірам. За лаштунками – нормальна цинічна дипломатія тих, хто вирішив будь-якою ціноювиручити свого вредного, але давнього партнера – Росію.

ПРИЧИНИ. Головна причина, чому Рада Європи зацікавлена в поверненні РФ – фінансова. Не отримуючи внесків від Росії, організація зіткнулася з бюджетними проблемами.

Анн БРАССЕР, екс-голова ПАРЄ:

У Раді Європи бюджет і без цього був в обріз, обійтися без внеску Росії взагалі неможливо.

Росія знову в ПАРЄ. Що далі: зняття санкцій? Розбираємося з експертами

На думку політолога-міжнародника Олега Волошина, іншою важливою причиною для «реабілітації» РФ в ПАРЄ стала поведінка української делегації.

Олег ВОЛОШИН, політолог:

Дуже часто наші депутати, граючи на внутрішнього емоційного виборця, що не вдумується в наслідки, допомагають Росії показувати Україну як такого собі  неадекватного бешкетника. Коли ми починаємо російську пропагандистку Скабєєву штовхати і стусати в кулуарах ПАРЄ, то це не грає на руку українській позиції.

Третьою причиною ситуації, що склалася, є взаємні інтереси РФ і ПАРЄ. Рада Європи не хоче допустити зниження свого впливу в Росії. Москва, в свою чергу, хоче вийти з міжнародної ізоляції. Повернення в ПАРЄ, яке, на переконання політологів, є «передвісником» зняття санкцій, допоможе поліпшити імідж РФ у світі.

Росія знову в ПАРЄ. Що далі: зняття санкцій? Розбираємося з експертами

ЩО БУДЕ З САНКЦІЯМИ?Коментуючи погрози Павла Клімкіна про те, що Україна після такої «підніжки» може вийти з Мінських угод, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник підкреслив, що українська сторона сама може спровокувати скасування антиросійських санкцій.

Руслан БОРТНИК, політолог:

Клімкін заявив, що Україна вийде з Мінських угод, якщо РФ повернуть в ПАРЄ. Невже він не розуміє, що Росії Мінські угоди теж уже давно заважають – паспортизація тому приклад? Розуміє, впевнений. Адже сьогодні питання стоїть тільки одне – кого зроблять крайнім за провал Мінського мирного врегулювання. Україну? В результаті може посипатися система санкцій, і у РФ розв’яжуться руки. Що це: істерика через такий фінал дипломатичної кар’єри? вирішили наостанок «погрітися» на пожежі? споруджуємо ще одну «розтяжку» для Зеленського?

Також політолог переконаний, що повернення РФ до Ради Європи, очевидно, свідчить про те, що Захід готовий розвернутися в бік Кремля. А українська делегація, в свою чергу, втратила вплив і так і не скористалася шансом виторгувати щось в обмін на повернення російської делегації до Ради Європи.

Дата публикации: 
20.05.2019 - 17