Твіти Трампа: це – не шизофренія, а приховане послання Росії

Версия для печатиВерсия для печатиPDF versionPDF version

Весь світ спостерігає за тим, як «міряються ракетами» Росія та США, і з завмиранням серця чекають першого авіаудару по Сирії. Детальніше про геополітичні розклади сторін конфлікту розповів директор Українського інституту менеджменту політики Руслан Бортник.

ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ТВІТИ ТРАМПА?
За останні два дні Президент США написав у своєму Twitter кілька повідомлень, і майже всі експерти назвали його поведінку «шизофренією».

Перший твіт: «Росія обіцяє збивати будь-які ракети, випущені по Сирії. Готуйся, Росія, вони прилетять. Вони будуть хороші, нові і «розумні»! ». У своєму повідомленні він також назвав президента Сирії Башара Асада «твариною»: «Не треба підтримувати тварину, яка вбиває газом своїх громадян і отримує задоволення!»

Другий твіт: «Наші відносини з Росією зараз гірші, ніж будь-коли, включаючи період холодної війни. Для цього немає причини. Росія потребує нас. Їм потрібна допомога з їх економікою, це було б дуже легко зробити. Нам потрібно, щоб всі нації працювали разом. Припинимо гонку озброєнь?».

Третій твіт: «Здебільшого ворожнеча з Росією обумовлена ​​фейковий і корупційним «російським розслідуванням», в якому тон задають лояльні демократам особи або ті, хто свого часу працював на Обаму. Мюллер – найбільш суперечливий з усіх (крім [Рода] Розенштейна, який підписав документ по FISA і лист по Комі). Немає змови, ось вони і сходять з розуму!»

Четвертий твіт: «Я ніколи не говорив, коли станеться напад на Сирію. Може бути, дуже скоро. Або не так скоро взагалі! У будь-якому випадку, Сполучені Штати, під керівництвом моєї Адміністрації, зробили велику роботу, щоб позбавити регіон від «Ісламської держави». Де наше: «Спасибі, Америка»?».

Руслан Бортник не згоден з багатьма своїми колегами, які трактують «послання Трампа» як шифзофренію. Він каже, що і Трамп, і Путін прожили дуже довге політичне та економічне життя, і не раз за час своєї кар’єри демонстрували крайню холоднокровність, вміння тримати удар та займати абсолютно раціональну позицію.

Насправді за цими твітами стоїть намагання Трампа показати світу і Росії, що США вкрай гостро реагують на хімічні справи в Сирії.

«ХІМІЧНА СПРАВА» СИРІЇ – ЦЕ ПРОДОВЖЕННЯ «СПРАВИ СКРИПАЛЯ»?
Ситуація з хімічною атакою в Сирії виглядає, на думку експерта, вкрай нелогічно.

«Асад не застосовував хімічну зброю, коли у нього було 15% території, яка логіка робити це, коли він контролює вже 80%», – задає риторичне питання Руслан Бортник.

Руслан БОРТНИК, політичний експерт:

На мою думку, «хімічна справа» Сирії продовжує «справу Скрипаля» в Британії, тому що сьогодні яструбині і мілітаристські еліти Європи та США «призначили» РФ не просто противником, який набрався нахабства втручатися у вибори і в формування політичних розкладів на Заході, а як ресурсну базу, як, умовно кажучи, країну, за рахунок якої можна вирішити (хоча б ситуативно) світові економічні і політичні проблеми.

Експерт вважає, що насправді між Заходом і Китаєм йде запекла боротьба, хто буде «юзати» Росію, хто отримає доступ до її ресурсів: «Той, хто отримає максимально дешевий доступ до російських ресурсів, той насправді виявиться у виграші на міжнародних економічних ринках». У цьому контексті дуже яскравим прикладом є ситуація з Іраком.

Руслан БОРТНИК, політичний експерт:

Пам’ятаєте Коліна Пауелла, який тряс пробіркою, звинувачуючи Ірак у застосуванні хімічної зброї? В Іраку криза не припинилася, хімічну зброю не знайдено, але нафта і газ іракського народу вже йому не належать.

КОМУ ВИГІДНЕ ВТРУЧАННЯ РОСІЇ?
На переконання Руслана Бортника, світові еліти, особливо Ізраїль, хвилює посилення Ірану на Близькому Сході, зокрема – створення шиїтського моста до Середземного моря.

Руслан БОРТНИК, політичний експерт:

Головним вигодонабувачем російського втручання в сирійські справи є саме Іран, який не тільки вийшов з-під тягаря санкцій, а й посилив свій вплив на Сирію, Ємен, Катар і багато інших прикордонних держав. Насправді сьогодні вирішується майбутнє саме Ірану, а РФ там виконує допоміжну роль.

ПОСЛАННЯ ТРАМПА ПУТІНУ
На думку Руслана Бортника, Трамп намагається загнати Росію в стан кризи. Адже те, що РФ не зможе захистити Сирію, зрозуміло всім. Якщо атака на Асада почнеться, Росію очікує не стільки військовий удар, скільки іміджевий, тому що рано чи пізно ракети проб’ють російську ППО. Але справжня мета шантажу Трампа в іншому.

Руслан БОРТНИК, політичний експерт:

Це спроба змусити Росію «забратися» з Близького Сходу та європейських ринків.

У цьому контексті особливої ​​актуальності набуває питання з будівництвом «Північного потоку -2». З одного боку, в ньому зацікавлені РФ (розширити клієнтську базу) та ЄС (отримати дешеві енергоносії). З іншого – проти нього виступають США, які хочуть скоротити доступ російським енергоносіям на європейські ринки, підвищити ціни і створити нішу для поставки американського скрапленого газу, посилюючи американський вплив на ЄС.

ЧИ ВДАРИТЬ ТРАМП ПО СИРІЇ?
Сьогодні цілі Дональда Трампа: бойкотування Чемпіонату світу з футболу, яке, швидше за все, відбудеться на офіційному рівні, і спробувати в дуже поганому світлі обставити інавгурацію Путіна, яка запланована на 7 травня.

Руслан БОРТНИК, політичний експерт:

Я думаю, що ймовірність удару по Сирії (такого собі «салюту») напередодні 7 травня значною мірою зросте.

ЧИ БУТИ ТРЕТІЙ СВІТОВІЙ?

Руслан БОРТНИК, політичний експерт:

Я не думаю, що цей конфлікт з «сирійського фронту» може перекинутися на інші. Світ сьогодні абсолютно не зацікавлений в глобальному військовому конфлікті, тому що, за словами Ейнштейна, ми «не знаємо, якою зброєю вестиметься Третя світова війна, але точно знаємо, що Четверта світова війна буде вестися палицями і камінням». Загроза глобального знищення для всіх учасників ядерного конфлікту є найкращим запобіжником.

Дата публикации: 
14.04.2018 - 08