75% українців проголосували б за вступ до НАТО – результат дослідження

Загалом ідею вступу до євроатлантичного союзу підтримало 46% українців. Позаблоковий статус України обрало би 22% громадян, а 8% — військовий союз з Росією

У вівторок 8 грудня у Києві Фонд «Демократичні ініціативи» презентував результати соціологічного дослідження, проведеного в листопаді цього року. З цього приводу також відбулася дискусія експертів щодо того, де Україні шукати гарантії безпеки.

Як зазначила експерт «Демократичних ініціатив» Марія Золкіна, з липня 2015 року значно збільшилася кількість жителів Сходу та Донбасу, які підтримують євроатлантичну інтеграцію України.

«Якщо у липні лише 12% жителів Донбасу підтримували вступ до НАТО, то сьогодні ця цифра коливається на рівні 23%, тобто це ще вищий рівень підтримки НАТО, ніж загалом було в Україні в 2012 році, коли підтримка була 13%. Сьогодні навіть на Сході – ми там враховували Дніпропетровську, Запорізьку і Харківську області – є релятивна більшість прихильників вступу до НАТО», — сказала вона.

Загалом ідею вступу до євроатлантичного союзу підтримало 46% українців. Позаблоковий статус України обрало би22% громадян, а 8% — військовий союз з Росією. Серед людей, які пішли би на референдум про вступ до НАТО – якщо би такий референдум відбувся – 75% проголосувало би за вступ до альянсу. Це означає, що багато противників вступу до НАТО взагалі би не пішло на голосування.

В ексклюзивному коментарі «Громадському радіо», результати дослідження прокоментував директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортнік:

«НАТО не є абсолютною гарантією – нашими єдиними союзниками є сьогодні наша армія, якщо перефразувати, тобто ми маємо цю ціль – вступ до НАТО – але маємо зосередитися на внутрішніх проблемах. Зараз це неможливо, але вже зараз можна ініціювати резолюції Радбезу ООН про гарантії безпеки для України, як частину мінських угод. Будапештський меморандум – це був папірець. А за невиконання такої резолюції є відповідні санкції. Я взагалі переконаний, що питання безпеки України буде вирішене не в НАТО. Воно буде вирішене двосторонніми домовленостями і сильною національною армією. Вступ до НАТО — це розривання України на прихильників і противників, що є в інтересах Путіна», — заявив він.

Всі експерти погодились із тим, що вступ до НАТО в перспективі повинен бути стратегічною цілю України. Однак більшість сумнівалися у тому, що це можливо найближчим часом, передусім через окупацію частини української території:

«Ці результати це, звичайно, добре, але не можна спочивати на лаврах, ці думки можуть ще змінитися. У всякому випадку, можна розраховувати на вступ лише в середньостроковій перспективі», — заявив директор Центру міжнародних відносин при Одеському національному університеті Володимир Дубовик.

На заході свою думку висловив також народний депутат від Опозиційного блоку Юрій Мірошниченко:

«Немає сьогодні в Україні політсили, яка відверто виступить проти вступу України до НАТО, хоча серед моїх колег можуть бути інші думки»,— заявив він.

Він пояснив це тим, що в України немає іншого шляху для забезпечення своєї державності. Однак інші учасники нагадали члену Опозиційного блоку, що до Революції гідності у нього були зовсім інші думки з цього приводу. Учасники також сумнівалися в тому, що політсила підтримала би це рішення, якщо би його мала ухвалити Верховна Рада.

В свою чергу, ще іншу загрозу інтеграції України до НАТО виявив науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ігор Тодоров:

«Зрозуміло: громадяни України хочуть, щоб країна вступила до НАТО, але все ж таки залишається питання: хто нас там хоче? Зараз маємо збройний конфлікт на Сході», — заявив він.

Перші спроби вступити до НАТО Україна почала після Помаранчевої революції 2004 року. Однак в часи правління Віктора Януковича рівень підтримки євроатлантичної інтеграції набагато знизився. Тоді, за даними «Демократичних ініціатив», такий крок підтримало би не більше 13% українців. Питання повернулося на порядок денний після Революції гідності і російської агресії, однак представники і НАТО, і України вважають вступ України в альянс неможливим найближчим часом.  

 

Кароль Лучка для «Громадського радіо».