Фірташа, Клюєва та Коломойського знову звинуватили в фінансових махінаціях

Сучасна постіндустріальна інформаційна сфера створила нові умови для реалізації фінансових злочинів, а саме – відмивання грошей, корупція, особливо у міжнародних масштабах, фінансування терористичних організацій. Україна за останні роки доволі часто потрапляла в поле зору як міжнародних організацій, так і ставала об’єктом журналістських розслідувань пов’язаних із корупційними схемами та відмиванням грошей через різноманітні фінансові схеми.

20 вересня 2020 року інформаційне видання BuzzFeed News опублікувало за згодою низку документів FinCEN, що стосувалися фінансових злочинів. Файли FinCEN - це понад 2500 документів, більшість з яких – це ніби-то файли, які банки надсилали уряду США в період з 2000 по 2017 рік. Ці документи є одними з найбільш ретельно охоронюваних таємниць міжнародної банківської системи. Банки використовують їх, щоб повідомляти про підозрілу поведінку, але вони не є доказом протиправності чи злочину. Buzzfeed News отримало їх від міжнародної асоціації журналістів-розслідувачів з усього світу, в подальшому дане агенство розповсюдило їх серед 108 інформаційних організацій у 88 країнах, включаючи програму BBC "Панорама".

The Financial Crimes Enforcement Network або FinCEN – це бюро Департаменту фінансів США, яке збирає дані про фінансові операції, що можуть становити протизаконну діяльність, наприклад, виведення капіталів в офшори, торгівля зброєю чи фінансування різноманітних терористичних організацій. В поле зору американської системи, а згодом і журналістів потрапили дані що стосувалися таких фінансових банківських установ, як JPMorgan Chase, HSBC, Standard Chartered, Deutsche Bank та Bank of New York Mellon.

Ці дані містять інформацію і про українських олігархів та чиновників. Українська журналістка Тетяна Козирєва, яка співпрацювала з Міжнародним консорціумом журналістських розслідувань (ICIJ), та брала участь у розслідуванні, начебто виявила інформацію, що стосуються П. Манафорта колишнього політичного радника В. Януковича й екс-голови передвиборчого штабу Д. Трампа, А. Клюєва – голову Адміністрації Президента В. Януковича, І. Коломойського та Д. Фірташа. У колонці інформаційного видання «Українська Правда», Т. Козирєва зазначила, що з українських банків було здійснено 489 транзакцій на загальну суму 500 мільйонів доларів. «Натиснувши "покажіть мені банки", можна побачити довгий список банків, через які пройшли усі ці підозрілі транзакції. Є серед них і Приватбанк, який ще донедавна був у власності Ігоря Коломойського, і вже збанкрутілий Надра банк Дмитра Фірташа, і Перший міжнародний банк Ріната Ахметова...».

Стосовно головних українських фігурантів, FinCEN отримало таку інформацію. Д. Фірташ - з травня по серпень 2008 року, його компанія, "Bothli-Trade AG", сплатила 78 101 доларів США зі свого рахунку в Zürcher Kantonalbank в Швейцарії. Кошти, що надходили через Citibank, з яким дана фінансова установа мала партнерські відносини. Пізніше Citibank подав звіт про підозрілу діяльність, в якому згадується про ці фінансові операції . Кошти були зараховані на рахунки Standard Chartered у Сінгапурі та Індії на ім’я Перісамаї Сундералінгами, особи, обвинуваченої у 2013 році у підкупі індійських чиновників. Розслідування Reuters виявило, що Фірташ збагатився, імпортуючи в Україну на мільярди доларів природний газ з Росії за штучно низькою ціною. У 2013 році Фірташу було висунуто звинувачення у США, що він підкупив індійських чиновників за вигідну угоду за якою мав можливість займатися видобутком титану. Як повідомляється, Джуліані використовував документи, надані Фірташем, для подальшого твердження про те, що колишній віце-президент Джо Байден прагнув звільнити головного прокурора України, щоб захистити свого сина. Американські прокурори назвали Фірташа "співробітником вищої ланки" російської організованої злочинності. Фірташ заперечує зв'язки з Могилевичем та звинувачення у неправомірних діях.

А. Клюєв - з лютого по червень 2011 року , згідно с даними FinCEN, «українська компанія TH Veles надіслала понад 31,6 млн доларів зі свого рахунку в банк Union в Україні. Union перерахував кошти в українське відділення російського банку ВТБ. Потім ВТБ надіслав кошти JPMorgan Chase у Нью-Йорку, який через шість років позначив транзакції. JPMorgan зарахував рахунок Novirex Sales LLP в банку Aizkraukles у Ризі, Латвія. Серед найвизначніших підприємств Клюєва була група сонячної енергетики його сім'ї - "Актив Солар", яка отримала сотні мільйонів доларів позик від українських державних банків, яких вона ніколи не повертала. У 2017 році JPMorgan Chase заявила про 230 мільйонів доларів США, перевезені британською компанією А. Клюєва, NoviRex Sales LLP, протягом п’яти років (2010-2015). NoviRex направляв секретні виплати за політичні консультації П. Манафорту, колишньому главі президентської кампанії Д. Трампа в США, що зазначається у звіті банку. У 2018 році Манафорта засудили за податкове та банківське шахрайство. Частина переказів, пов'язаних з манафортськими компаніями-підводниками згідно отримаих даних була замаскована під оплату комп'ютерного обладнання. Трансферти також включали понад 40 мільйонів доларів, сплачених у 2011 році NoviRex компанією TH Veles, компанію, яку підозрюють у спрямуванні корупційних платежів Януковичу, яка була ліквідована в 2013 році. Трансфери TH Veles включали платежі за книгу Януковича, яка так і не була опублікована. Файли FinCEN також містять звіт представників правоохоронних органів України, які гіпотетично передбачуюь корупційні схеми сім'ї Клюєвих». У звіті детально описується мережа оффшорних компаній та трансакцій, пов’язаних з бізнес-операціями Клюєва, які розслідувались за підозрою у відмиванні та розкраданні грошей. Операції включають придбання сім’єю Клюєвих компанії, ТОВ «Танталіт», яка придбала президентську садибу «Межигір’я», де проживав Янукович. Всьго за даними FinCEN було виведено 31 млн дол. через 63 транзакції.

І. Коломойський – 17 грудня 2015 року «Louis Dreyfus Commodities Asia Pte. Ltd, сингапурська компанія, надіслала зі свого рахунку в DBS Bank 41,9 мільйона доларів. Кошти були відправлені в Банк Нью-Йорка Меллон у США, де DBS Bank мав рахунок. Банк Нью-Йорка Меллон повідомив про операцію через півтора року. Банк Нью-Йорка Меллон надіслав гроші Deutsche Bank Trust Company Americas, яка все ще знаходиться в США. Тоді Deutsche Bank зарахував рахунок свого клієнта-кореспондента, у ПриватБанку, на Кіпрі. Кошти надійшли на рахунок PrivatBank компанії Claresholm Marketing Ltd, компанії, яку Ігор Коломойський нібито використовував для відмивання коштів у США. На той час Коломойський ще володів ПриватБанком». З 2012 по 2017 рік Банк Нью-Йорка Меллон перерахував понад 263 мільйони доларів для компаній, підконтрольних Коломойському, показує FinCEN Files. «Найбільшу частину суми на суму понад 202 мільйони доларів США надіслали в грудні 2015 року та січні 2016 року сингапурські компанії Louis Dreyfus Commodities Asia у вигляді трансфертів, які українські правоохоронні органи зараз розслідують. Кошти були надіслані на рахунок ПриватБанку на Кіпрі компанії Claresholm Marketing Ltd, британської компанії на Віргінських островах, яка нібито займала центральне місце в схемі відмивання грошей Коломойського. Для отримання коштів ПриватБанк Кіпр використовував свій партнерський рахунок у Deutsche Bank Trust Company Americas. Банк Нью-Йорка Меллон повідомив про операції як підозрілі в серпні 2017 року». Дойче Банк також перерахував понад 215 мільйонів доларів на міжнародні авіалінії України "Коломойський" у 2015 та 2016 роках, свідчать дані FinCEN Files. В одному зі своїх звітів про підозрілу діяльність банк зазначив, що Коломойський був "політично викритою особою", яку підозрювали у фінансових злочинах, і що багато переказів були надіслані у великих округлих номерах із юрисдикцій з високим рівнем ризику. У четвертому звіті за 2016 рік Deutsche зазначив, що збирається припинити свої відносини з компанією.

Журналістка інформаційного агенства «СлідствоІнфо» А. Бабинець, посилаючись на публикацію розслідуючувачів ICIJ, вказує на ще одного фігуранта часів президенства В. Януковича, Ю. Іванющенка. Після аварії на шахті ім. Баженова, 29 липня 2011 року, яка забрала життя 11 людей, українські аудитори звернули увагу на те, хто постачав обладнання на шахту і взагалі забезпечував оновлення її фізичних активів. «Виявилось, що постачальником обладнання для шахти імені Бажанова була кіпрська компанія Tornatore. Вона продовжила робити це й після аварії — так, у грудні 2011-го, відповідно до документів FinCEN, Tornatore отримала 5,5 мільйонів доларів від ТОВ «Газенерголізинг», яка надавала в користування шахтне обладнання. Наступного дня Tornatore перерахувала 999 994 долари російській лізинговій компанії, якою частково володів уряд РФ. Такі близькі до круглих суми, зазначають у матеріалі, часто є ознакою схем із відмивання грошей. Попри те, що оновлення обладнання нібито проводилось на шахті і до, й після аварії, на ділі її плачевний фізичний стан не змінювався. В матеріалі згадуються скарги робітників на те, що згори на них могли падати цеглини. А обладнання, замість замінити чи капітально відремонтувати його, часто просто чистили чи фарбували, не проводячи серйозніших робіт.»

Відповідно до журнілістських розслідувань 2011 року Ю, Ніколова й Т, Чорновол, на яке посилаються в статті, схема мала стосунок до бізнесмена Ю. Іванющенка та могла бути пов’язана з компаніями, наближеними до російського державного банку «ВТБ». За офіційними повідомленнями, Ю. Іванющенко у 2014 році залишив Україну. Зараз щодо нього ведуться розслідування в Україні та Швейцарії через можливе накопичення мільйонів доларів, виділених на втілення проєктів у сфері енергетики. Після перевірки нами було виявлено, що у файлах FinCEN даних про цього фігуранта немає. Крім того у цій же статті вказано, що повних фактів на підтвердження цієї тези у журналістів немає, що ставить під сумнів інформацію стосовно даного фігуранта.

Отже, інформаційне видання BuzzFeed News разом із ICIJ оприлюднило та росповсюдило низку даних та файлів The Financial Crimes Enforcement Network, що стосувалися осіб та банків, які мали справу з незаконними фінансовими операціями. У цих документах, що повязані з фінансовими незаконними операціями, згідно з останніми даними, з України було виведено та відмито більше 468 млн. долл. США. Були оприлюднені документи, в тому числі і звіти, пов’язані з транзакціями, що проводили банки за попередньою домовленістю з фігурантами справ. Стосовно України, то дана інформація містить відомості про таких осіб, як Д. Фірташ, А. Клюєв, І. Коломойський. Усіх їх об’єднують проблеми з американськими адміністраціями періоду Обами/Байдена і демократів.

Тому метою даного витоку урядових файлів може бути публічна дискредитація фігурантів та створення додаткових підстав для правового переслідування.

Даний витік файлів не єдиний за останні декілька років. У 2017 році відбувся скандал з т.з Paradise Papers - величезним масивом документів від офшорного постачальника юридичних послуг Appleby та корпоративного сервісу Estera. Вони працювали разом під назвою Appleby, поки Estera не стала незалежною в 2016 році. Вони розкрили офшорні фінансові відносини політиків, знаменитостей та керівників підприємств. Панамські документи 2016 року - документи, що потрапили в юридичну фірму Mossack Fonseca, показали використовування офшорів у податкових режимів у фінансах на свою користь. 2015 Swiss Leaks - документи швейцарського приватного банку HSBC показали, як він використовував закони про банківську таємницю країни, щоб допомогти клієнтам уникнути сплати податку. У 2014 році LuxLeaks містив документи бухгалтерської фірми PricewaterhouseCoopers, які свідчать про те, що великі компанії використовували податкові угоди в Люксембурзі, щоб зменшити суму, яку вони мали сплатити. У деяких з цих витоків були згадані і українські політики та бізнесмени. Це означає, що надалі будуть відбуватися такі витоки конфіденційної інформації у відкритий доступ, але проблема незаконних фінансових операцій в Україні та в світі залишається доволі гострою, й активно може використовуватися в якості інструменту на етапі трансформації політичних інститутів.

Фінансові операції Ф. Фірташа.

Фінансові операції А. Клюєва.

Фінансові операції І. Коломойського.

 

Дмитро Лагоша спеціально для УІП