Грузинська відлига: куди йдуть реформатори

Буквально за один тиждень від своїх посад у владі голосно відмовилися кілька популярних політиків і управлінців - глава Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі і члени його команди: головний поліцейський Одеської області і глава митниці Юлія Марушевська, а в Києві у відставку подала керівниця Нацполіціі Хатія Деканоідзе.

Чому саме цей час вибрано для відставок, і що буде далі?

Саакашвілі - Деканоідзе

Хоча Деканоідзе і Саакашвілі публічно не обмінювалися один з одним компліментами, але відомо, що їх об'єднує давня дружба. Саакашвілі, як і Деканоідзе, останній рік були символами початку складних реформ в країні.

Однак у середині листопада вони вирішили залишити владні кабінети.

Відставки - Саакашвілі, Марушевської, Лорткіпанідзе, Деканоідзе - стали фактично останнім відтоком грузинських кадрів із влади, а також членів їх команд.

Зокрема, після Саакашвілі швидше за все залишать посади і голови районів Одеської області, які були обрані за прозорими конкурсами.

Якщо екс-глава Одеської ОДА на останньому брифінгу висловлювався у властивій йому емоційній манері і відкрито звинуватив Петра Порошенка у покриванні корупції, то Хатія Деканоідзе до останнього дня на посаді витримала нейтралітет і обтічність в оцінках причин, що призвели до її відставки.

Політичний нейтралітет, який демонструвала Деканоідзе протягом своєї каденції, є показовим прикладом, як повинні співіснувати політики і правоохоронці в одній державі.

Навіть звертаючись на останньому брифінгу до преси, глава поліції не називала конкретних прізвищ і людей, які ставали на шляху реформи Нацполіціі і її діяльності. Однак її меседж легко розшифровується і без прізвищ:

"(В Україні. - Ред.) Все ще збереглися традиції втручання в роботу поліції політиків. Я не виносила сміття з хати, я державна людина. Але вважаю своїм обов'язком звернутися до політиків і чиновників на всіх рівнях із проханням і навіть вимогою відмовитися від втручання в роботу Національної поліції. Не можуть і не повинні політики використовувати сили правопорядку для захисту своїх політичних інтересів", - заявила Деканоідзе.

Також вона додала, що, на жаль, її волі і повноважень не вистачило для реалізації всіх змін, які вона задекларувала, тому йде з посади.

 

Саакашвілі - Порошенко - Трамп

Політолог з українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник вважає, що час для гучних відставок вибрано не випадково.

Зараз президент слабкий через зміни адміністрації в Білому домі. Питання: яку політику буде проводити Дональд Трамп щодо України - поки залишається відкритим.

Тут слід згадати про особисте знайомство Дональда Трампа і Міхеіла Саакашвілі, адже американський мільярдер став значним інвестором для Грузії і з відвертою симпатією коментував грузинські реформи і діяльність Саакашвілі на посаді президента. Зараз це є величезним козирем для грузинської команди в українській політиці.

Однак наскільки ці компліменти працюватимуть сьогодні і чи не відступить мільярдер від свого колишнього партнера - наразі ніхто сказати не береться.

За словами медіа-експерта і професора університету Глазго Ендрю Хоскінса, який пильно стежив за виборчим процесом в США, поки сам Трамп ще визначається з позиціями Білого дому з ключових напрямків зовнішньої політики. Трамп, на думку британського професора, не був готовий до перемоги, а в останніх заявах навіть визнавав неминучість своєї поразки.

А ось український політолог Руслан Бортник пов'язує гучні відставки минулих тижнів із переходом грузинської команди в опозицію і початком фази гострої політичної боротьби вже в Україні.

Про активну фазу вступу Саакашвілі в політичне протистояння з Банковою свідчить і те, що недавно він представив об'єднання "Платформа політичних сил", а після відставки західна преса вибухнула новою хвилею інтересу до українського політика грузинського походження.

Такий сценарій фаворитизму Саакашвілі в очах Трампа, безумовно, турбує Адміністрацію Порошенка. У президента чудово розуміють, чим може обернутися становлення Саакашвілі як лідера політичної сили, та ще з підтримкою Білого дому.

На думку самого Михеіла, у Порошенка вже навіть придумали, як позбутися небезпечного конкурента.

Моє дуже добре інформоване джерело повідомило, що президент Порошенко доручив Ігорю Кононенку і його спільникові Грановському, неформальному куратору судових справ у корупційній піраміді Адміністрації президента, зайнятися підготовкою питання про позбавлення мене громадянства за рішенням суду, - написав Саакашвілі.

Якщо АП дійсно піде шляхом нападу на Саакашвілі, то це буде тільки подарунком, адже екс-глава Одеської ОДА швидко збере навколо себе ідеологічних супротивників Порошенка.

Незважаючи на падіння особистого рейтингу, Саакашвілі, і без нерозумних рухів на Банковій, вже може розраховувати на формування політичної парламентської сили на майбутніх виборах в Україні.

Риторика нового об'єднання чітко буде апелювати до США і Євросоюзу про неспроможність нинішньої української влади реформувати країну.

 

Наслідки

Хоча відставка Саакашвілі і Деканоідзе має загальну природу, але їх слід розглядати також окремо.

Звільнення Деканоідзе пов'язано з формуванням нового силового блоку напередодні протестів зими-весни 2016-2017 років, - каже український експерт Руслан Бортник.

За його словами, зараз Національній поліції буде відводитися головна роль з придушення можливих протестів, які можуть розгорітися вже цієї зими.

"Зараз соціологія показує, що 70-80% українців незадоволені владою, а 20% вже готові протестувати. Я не думаю, що буде третій Майдан, це скоріше нагадує тестування протестної активності", - підкреслив він.

Якщо безглузді і проплачені акції під НБУ не мають ніякої потенції до переростання в справжній Майдан, як і підвищення тарифів (крім окремих соціальних спалахів), то зволікання у реформах і відсутність змін можуть викликати масове невдоволення.

Не зайве тут буде згадати широкообговорюваний план "Шатун", про який оголосили в СБУ. Згідно з ним нібито Кремль готує проти України провокації. На думку частини громадськості – це вигадка влади і спосіб притлумлення протестних настроїв українців.

Деканоідзе пішла з посади, коли протестний потенціал українців перебуває на стадіях зародження.

Бортник передбачає, що Деканоідзе не захотіла бути людиною, від якої вимагали виконувати конкретні накази по репресивних заходах, спрямованих на протистояння з суспільством.

Загалом, відставники грузинських реформаторів - це негативне явище, адже б'є по іміджу країни і по проєвропейськи налаштованих громадянах, які й далі розчаровуються у діях влади. До того ж, це, безумовно, викликало багато питань на Заході: чому ці люди йдуть, і хто прийде на їхнє місце?

 

Дата публикации: 
23.11.2016 - 11