Ініціатива 16 липня оприлюднила Маніфест «Заради спільного майбутнього».

16 липня виповнилося 30 років з дня підписання Декларації про державний суверенітет України. До цієї дати приурочено створення «Ініціативи 16 липня», до якої вже приєдналися понад 20 осіб, з них: Руслан Бортник, Андрій Єрмолаєв, Тигран Мартиросян, Олексій Семеній, Василь Філіпчук, Олександр Чалий, Ніна Матвієнко, Микола Капітоненко, Марина Ставнійчук, Юрій Думанський та ін.

Ініціативу на круглому столі представили: Руслан Бортнік, голова Інституту політики, Андрій Єрмолаєв, керівник Центру стратегічної групи «Софія», Олексій Семеній – директор Інституту глобальних трансформацій, і Василь Філіпчук – головний радник Міжнародного центру перспективних досліджень.

Василь Філіпчук відкрив зустріч, а після оприлюднив Маніфест «Заради спільного майбутнього». Він підкреслив, що річниця прийняття Декларації про державний суверенітет – неймовірно важлива дата для України і епохальний крок країни в боротьбі за незалежність. Декларація відображала консенсус, який був присутній в той момент всередині політичного класу. За його словами, існує необхідність дати об'єктивну оцінку того, що вдалося зробити за минулі 30 років, а також сформувати бачення того, як далі розвиватися, виходячи з положення, в якому перебуває нині Україна. Філіпчук зазначив, що в даний час в країні відсутня центристська ідеологія, яку поділяли б у всіх частинах України більшість українців.

За словами Філіпчука, Маніфест «Заради спільного майбутнього» – це документ-пропозиція і основа для загальнонаціонального діалогу, в якому викладено як оцінка того, де країна зараз знаходиться (і позитивна, і критична), так і дані ключові сигнали того, як бачиться далі ідеологічна та ідейна основи країни, а також те, що буде відображати «країну мрій», яка була б комфортною для кожного українця. Головна теза документа – Україні потрібен загальнонаціональний інклюзивний діалог між усіма, хто хоче жити в країні, з українцями, які дуже різноманітні: говорять на різних мовах, ходять в різні церкви і мають різне бачення того, що їм необхідно.

Руслан Бортнік підкреслив, що для нього однією з ключових цілей цього документа є україноцентричність. Україна дуже довго історично блукає між сходом та заходом, унаслідок цього постійно перетворюється на фронт і околицю і втрачає себе – саме з цієї причини необхідно будувати україноцентричну політику, яка повинна вестися через призму того, що це дає українській державі. Необхідно виправляти дискурс, тому що в Україні слова втратили первинний сенс: «свобода» асоціюється з радикальними діями, а «незалежність» – з незалежністю від українського народу і українських інтересів і обслуговуванням зовнішніх інтересів.

Бортник зазначив, що Маніфест – перший з плеяди документів, оскільки дана ініціатива стає системною і послідовно реалізовуватися у вигляді дискусійного клубу, в рамках якого будуть детально розбиратися більш вузькі проблеми і висуватися свої рецепти по їх вирішенню. В рамках цього суспільству буде запропоновано україноцентрична позиція, яка слугуватиме дороговказом для політиків і зможе відображати інтереси більшості українців, які хочуть добре жити в світі, демократичній і правовій державі.

Андрій Єрмолаєв зазначив, що експертів, що працюють над цим Маніфестом, об'єднали знання і здоровий глузд: вони з великим хвилюванням спостерігають за новим розривом, що виникли між державою і суспільством в цілому. Мета роботи – спробувати дати нові відповіді на те, як суверенно жити в світі, що змінився в умовах обмеження суверенітету, великих соціальних і територіальних втрат України і домінуючого суспільного розчарування в країні.

Єрмолаєв підкреслив: «Кожен з нас не має морального права допустити, щоб через рік ми говорили не про виклики суверенітету і переосмислення, а про проблеми, пов'язані з втратою незалежності, хоча все більше процесів створюють загрозу для цього».

Завершуючи, експерт відзначив необхідність розробки дійсно нової філософії і політичної практики суверенного розвитку в умовах глобалізації депресії 2.0. Необхідно знайти зв'язок між задумами і надіями і розрахунками, які закладені в Декларації УРСР, з сучасною Україною.

Олексій Семеній підкреслив, що Декларація – юридичний фундамент держави. У Декларації закладено три основних принципи: незалежність, соборність і заможність, зараз же додався ще один пункт – мир. Навколо цього необхідно об'єднуватися, і 30 років тому, коли приймали Декларацію, в парламенті були два протилежні табори, які поставили загальні інтереси вище особистих і об'єдналися. Семеній зазначив, що хотілося б, щоб і зараз суспільство змогло продемонструвати уміння відкидати тактичні суперечності заради загальних інтересів.

Дата публикации: 
16.07.2020 - 16