Рада добігає кінця: депутати готують валютний безвіз і перепідпорядкування СБУ

Чергова сесія Верховної Ради добігає кінця – у нардепів залишилися три пленарних тижні перед літніми канікулами. "Сегодня" дізналася, чим Рада займатиметься від сьогодні.

СБУ і НАТО

У суботу президент Петро Порошенко назвав одним з ключових питань цього тижня законопроект про нацбезпеку і оборону. Вчора спікер ВР Андрій Парубій підкреслив, що голосування за друге читання цього проекту відбудеться вже в четвер:

"Цей тиждень – крайній термін, оскільки в липні відбудеться саміт НАТО. Важливо, щоб до нього ми змогли показати, що Україна виконує свої зобов'язання. У середу ми почнемо його розгляд, а в четвер вранці повинні вийти на голосування".

За словами голови РНБО Олександра Турчинова, хоча документ є "рамковим", в ньому прописано набуття членства України в НАТО і фундаментальні принципи безпеки країни. Також нардепи додали до нього норму про те, що СБУ стане підконтрольною і підзвітною парламенту, а не президенту, як зараз.

Валюта

"Потрібно прискорити підготовку до другого читання і законопроекту про валюту. Це реальний фінансовий безвіз для нашої країни", – заявив вчора на Погоджувальній раді голова фракції БПП Артур Герасимов.

Незважаючи на те що документа на порядку денному немає, гарант пообіцяв, що ВР повинна його розглянути цього тижня. Нагадаємо, 17 травня парламент прийняв законопроект в першому читанні. Одне з головних його нововведень – можливість для українців відкривати рахунки в банках інших країн, не запрошуючи для цього дозволу у Нацбанку, а просто поставивши його до відома постфактум. Після прийняття законопроекту повинен зникнути контроль за угодами з купівлі або переведення валюти на суму до 150 тис. грн.

Суд і штрафи

Також цього тижня нардепи можуть поставити юридичну крапку і в питанні  Антикорупційного суду. Хоча головний закон щодо нього був ухвалений 8 червня, для запуску суду потрібні два технічних документа: один – про безпосереднє його створення в Києві, а другий вносить кілька змін до головного закону судової реформи. Серед них, наприклад, можливість ради міжнародних експертів перевіряти дані про родичів суддів.

Також парламент планує встановити штраф у 540 грн для тих, хто, відвідуючи в'язниці, слідчі ізолятори та інші об'єкти пенітенціарної системи, не повідомив про свою непогашену судимість. Ще нардепи планують посилити правила для українців, які вийшли з в'язниці умовно-достроково. Якщо під час відмітки у дільничного людина перебувала в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, то їй загрожує штраф до 850 грн або 15 діб адміністративного арешту.

 

Шанси у оборони вище, ніж у валюти

Політолог Володимир Фесенко не сумнівається, що технічні законопроекти щодо Антикорупційного суду легко знайдуть підтримку в сесійній залі. На його думку, складніше буде з питанням нацбезпеки.

"Це об'ємний і складніший закон, але і тут мотивація у більшості парламентаріїв теж присутня – закон потрібно ухвалити з урахуванням наближення саміту НАТО, і Україна хоче продемонструвати прогрес в розформуванні сектора безпеки. Але є і складний момент – питання про парламентський контроль Служби безпеки".

Його колега Руслан Бортник, в свою чергу, вважає, що цього тижня є всі шанси, щоб у другому читанні прийняти законопроект про валюту.

"За великим рахунком в нововведеннях, які там закладені, зацікавлені всі ключові гравці на політичному полі України. Але його варто чекати не раніше четверга – його потрібно внести до порядку денного і отримати згоду комітету. Так, є шанс, що час відтягне законопроект з нацбезпеки і технічно документи судової реформи, але навіть з урахуванням цих факторів шанс досить великий", – резюмує Бортник.

Дата публикации: 
19.06.2018 - 14