За рік Коаліційна угода виконана на 20-30%, - результати експертного опитування

У п'ятницю, 27 листопада, о 10.00 в прес-центрі інформаційного агентства "УНІАН" відбулася прес-конференція на тему «Підсумки року роботи парламенту», в якій взяли участь - директор Українського Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник, експерт УІАМП Анна Свідченко, політолог, Z&B Global Алексій Якубін, Голова центру «Третій Сектор» Андрій Золотарьов.

На прес-конференції були представлені та проаналізовані результати експертного дослідження на тему «Рік роботи Верховної Ради України VIII скликання», в якому взяли участь 25 провідних українських експертів і політологів (список додається).

Дослідження було проведене Українським інститутом аналізу та менеджменту політики з 9.11.15 по 20.11.15 шляхом письмового віддаленого інтерв'ювання. Результати опитування окреслили основні причини парламентської кризи, виявили цікаві тенденції щодо мотивів основних фігур нинішнього парламенту та їх впливу, дали оцінку роботи всіх структурних елементів парламенту за минулий рік, а також ефективності проведених реформ.

Як повідомила експерт Анна Свідченко, на думку 58% опитаних експертів, ефективність роботи Верховної Ради доцільно оцінювати за кількістю прийнятих нормативно-правових актів. Проте практично 42% висловили власну думку з цього приводу і додали такі варіанти: законодавче забезпечення необхідних реформ і якість нормативно-правових актів. Для експертів основним показником роботи парламенту є не тільки прийняті закони але і їх імплементація. При цьому парламент неналежним чином реалізує свою контрольну функцію.

У підсумку експерти УІАМП представили основні результати опитування: окреслили основні результати року роботи ВР; виявили закономірності щодо інтересів основних фігур нинішнього парламенту та їх впливу на роботу законодавчого органу; продемонстрували ефективність роботи всіх структурних елементів парламенту і його складових; позначили результати проведених реформ.

Як зауважила експерт Анна Свідченко, переважна більшість експертів оцінили незадовільно (1-2 балу) роботу Коаліції «Європейська Україна» (63,6% опитаних експертів), Опозиції (77,3%), Погоджувальної ради (68,2%), Ради коаліції (63,7% ), міжфракційного депутатського об'єднання (66,6%). Але лідером антирейтингу стали тимчасові спеціальні та слідчі комісії (95,2).

У тож же час, експерти визначили більш ефективну і позитивну роботу (3-5 балів) представника Президента у парламенті (57,1%), комітетів (61%), фракцій (57,1%), Глави Парламенту (66,7%) .

Особливий інтерес представляє процес здійснення Коаліційної угоди, як зазначила керівник експертного опитування від УІАМП Анна Свідченко, на думку 80% експертів - респондентів, члени «Європейської України» виконали Коаліційну угоду лише на 20-30%. 10% опитаних вважають, що впоралися вони лише на 10%. Показово, що жоден експерт не віддав свій голос за 60-100%.

«Якщо ж говорити про реалізацію реформ, то тут ситуація ще більш сумна, - резюмує експерт Анна Свідченко. - Рівень виконання політико-правових реформ більшість експертів (57,2%) оцінюють в діапазоні 0-10% - практично як повний провал ».

Економічні реформи були оцінені практично так само: 57,1% експертів зійшлися на думці, що процес реалізації реформ даної сфери склав всього 10% від необхідного. 42,9% опитаних оцінили реформування економіки в діапазоні від 20 до 40% - незадовільно.

На думку 47,6% експертів очікування інститутів громадянського суспільства стосовно роботи Верховної Ради були задоволені лише на 10%, по 23,8% опитаних вважають, що Парламент виправдав очікування громадськості на 0 і 20% відповідно.

Що стосується прогнозів з приводу реалізації Конституційної реформи, то експерти УІАМП відзначили, що 59% опитаних експертів вважають, що до кінця 2015 року Конституційна реформа реалізована не буде. Ще 27% вважають, що голосування буде знову перенесено. Жоден респондент не виразив думку, що зміни до Конституції будуть прийняті до кінця 2015 року.

Практично одноголосно пальму першості у встановленні впливу на роботу Ради експерти віддали БПП (90%). Дискредитували ж себе найбільшим чином Партія Ляшка (70%) і Народний Фронт (55%). Однак показовим є факт того, що, не дивлячись на визначальний вплив БПП, на думку експертів, ця партія є третьою фракцією за рівнем дискредитації - 35%.

Також експерт Анна Свідченко повідомила, що на думку опитаних експертів, Президент України Петро Порошенко має найбільший вплив на роботу парламенту. Рівень його впливу був оцінений у 81%. Разом з тим результати дослідження показали, що не тільки він має важелі управління Верховною Радою: слідом за ним йдуть фінансово-промислові групи - 66,7% і США - 57,1%. Найбільш впливовими депутатами були визнані Юлія Тимошенко та Ігор Кононенко (по 61,1%), слідом за ними йде Володимир Гройсман з результатом 55,6%.

Якщо ж говорити про думку експертів, щодо можливого удосконалення роботи парламенту, то по 50% респондентів вважають, що цього можливо досягти шляхом розширення комітетського контролю над реалізацією прийнятих нормативно-правових актів та забезпечення більшої прозорості роботи парламенту.

Глава центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов до вищесказаного додав: «Український парламент зараз позбавлений суб'єктності, його не поважають і з ним не рахуються. А прем'єр-міністр коаліційного уряду А. Яценюк замість «українського Мойсея перетворився на Сусаніна». У парламенті дозріли всі умови для перевиборів.

У свою чергу, політолог, Z&B Global Олексій Якубін підкреслив, що парламент за рік так і не став ключовим центром прийняття рішень. «Головна проблема Верховної Ради полягає в тому, що основні рішення ухвалюються не парламентом», - поділився експерт. При цьому політолог дав точне визначення ролі українського парламенту в законодавчому процесі України: «Сьогодні парламент - це ширма для легітимації тих чи інших рішень».

Резюмуючи дискусію директор УІАМП Руслан Бортник підкреслив, що "Парламент - формально ключовий орган у системі державного управління при закріпленій в Конституції України парламентсько-президентської республіці. Парламент формує уряд, визначає державну політику. Але, на жаль, Верховна Рада VIII скликання втратила цю роль ключового органу і працює зараз неефективно. Криза в парламенті, вона, у свою чергу, екстраполюється на інші процеси в державі і суспільстві: політичні та соціальні, через що виникають певні питання і виклики з приводу подальшого функціонування парламенту і можливості дострокових виборів ".

УИАМП 2015®

http://uiamp.org.ua/

uiamp2012@gmail.com

Тел.: +38 093 757 7565