Від "Слуги народу" до "Шарія": як партії збираються зупинити війну на Донбасі і що обіцяють пенсіонерам

Вибори до парламенту відбудуться вже цієї неділі, 21 липня. Найкращий спосіб обрати партію, гідну того, аби віддати за неї голос, - уважно прочитати передвиборну програму.

Редакція Nash.live проаналізувала програми найрейтинговіших партій, зосередившись на двох важливих аспектах, і розібралася для вас, що вони пропонують для врегулювання конфлікту на Донбасі і як будуть піклуватися про пенсіонерів.

Що обіцяють?

"Опозиційний блок": позаблоковий статус і щорічна індексація пенсій. №1 у бюлетені

 

Партія називає єдиним шляхом до врегулювання конфлікту "поетапне виконання Мінських домовленостей".

Перший пункт програми має назву "Наша мета - мир". Там партія розповідає про план дій щодо окупованих і анексованих територій.

Що включає в себе:

 • відновлення пасажирського сполучення між Україною і Росією;
 • відновлення миру на Донбасі;
 • повне виконання Мінських угод;
 • обмін військовополоненими за принципом "всіх на всіх";
 • зняття "продовольчої та економічної блокади Донбасу і Криму";
 • відновлення пасажирського залізничного сполучення з Донецьком, Луганськом і Сімферополем;
 • проведення виборів депутатів Донецької та Луганської обласних рад одночасно з місцевими виборами в Україні.

У сфері армії і безпеки партія планує наступні зміни:

 • закріплення в Конституції позаблокового статусу України;
 • створення професійної армії;
 • відродження військово-промислового комплексу.

Пенсіонерам "Оппоблок" обіцяє пенсію не нижче ніж 40% від середньої зарплати в країні, щорічну індексацію пенсій з урахуванням зростання споживчих цін, а також безкоштовний державний медичний поліс кожному.

 

"Сила і честь": екологічне відновлення Донбасу і допомога переселенцям. №2 в бюлетені

Кандидати називають себе консервативними демократами, а основним політичним пріоритетом для себе - дотримання Конституції.

Серед зовнішньополітичних стратегій партії:

 • формування механізмів повернення Криму і деокупації ОРДЛО "шляхом дипломатичних і економічних заходів міжнародного впливу";
 • реалізація євро- та євроатлантичного інтеграційного курсу;
 • формування міжнародної програми екологічного відновлення територій Донбасу, Криму і Азовського моря.

Згадується про "нову концепцію відносин з Росією", метою якої буде припинення вогню, реінтеграція окупованих територій і "активізація міжнародної допомоги Україні".

Партія обіцяє забезпечити переселенцям із Криму та Донбасу підтримку від держави, а також "пільгове кредитування і врегулювання майнових відносин між фінансовими установами та переселенцями".

У "Силі й честі" є плани з реформування сектору безпеки і оборони. Серед них - "створення гідних умов служби і життя для військовослужбовців, ветеранів та членів їх сімей, нарощування бойових і оперативних потужностей", а також:

 • викорінення корупції в оборонній сфері;
 • забезпечення зближення з НАТО.

Задекларовано перехід до створення "професійного національного війська" і "оперативного та стратегічного резерву на базі формувань територіальної оборони".

Згадано в програмі й про те, що потрібно забезпечити "вживання усіх необхідних заходів щодо подолання бідності українців" - через боротьбу з корупцією і ліквідацію неефективних складових в тарифах.

"Батьківщина": формула "Будапешт +" і персоніфікована пенсійна система. №3 в бюлетені

В планах у "Батьківщини" - працювати над наданням Україні Плану дій для членства в НАТО і "втіленням в життя Угоди про асоціацію з ЄС".

"Ми вважаємо відновлення територіальної цілісності і суверенітету України головним пріоритетом. Шлях до миру повинен початися з безумовного звільнення Росією всіх в'язнів совісті, полонених і заручників. Крім Мінського процесу і Нормандського формату, ми пропонуємо почати переговори за формулою Будапешт+, залучаючи до процесу врегулювання такі держави, як США і Великобританія ", - сказано в програмі.

Партія вважає, що питання Криму та Донбасу мають розглядатися "в єдиному пакеті". Для повернення цих територій "Батьківщина" обіцяє продовжувати діяльність у рамках РЄ, ОБСЄ та Європейської народної партії.

Мінімальну пенсію, за планами партії, має бути підвищено до 3094 грн, а пенсіонер буде отримувати пенсію не нижчу за прожитковий мінімум.

Також в програмі вказано, що якщо людина не використовує кошти на пенсійному рахунку протягом життя, ця сума перейде у спадок членам його сім'ї.

"Батьківщина" планує замінити єдиний соціальний внесок персоніфікованою пенсійною системою.

"Ми введемо персоніфіковану пенсійну систему. Пенсійні внески будуть відкладатися на особистий рахунок кожної людини в державному банку протягом усього періоду роботи. Пенсійні заощадження підлягатимуть щорічній індексації, на них будуть нараховуватися депозитні відсотки. Буде скасовано порядок, який позбавляє пенсій пенсіонерів, що працюють", - обіцяють у партії.

 

"Oпозиційна платформа - За життя": відмова від НАТО, пенсія до 7 тисяч. №6 в бюлетені

Окремий пункт програми присвячений мирному врегулюванню конфлікту на Донбасі. Партія обіцяє серед першочергових кроків:

 • забезпечення прямих переговорів у форматі Київ - Донецьк - Луганськ - Москва;
 • припинення "економічної блокади Донбасу";
 • надання Донбасу автономного статусу шляхом внесення змін до Конституції і законів України;
 • ухвалення закону про амністію, закону про вибори і закону про вільну економічну зону на Донбасі;
 • реалізацію так званого "плану концепції врегулювання кризи на Південному Сході України".

Також партія хоче "забезпечити активний нейтралітет України" у військово-політичній сфері і відмовитися від участі в будь-яких військово-політичних союзах (тобто НАТО).

ОПЗЖ обіцяє підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати і мінімальної пенсії до 7 тисяч гривень, а ще - встановлення неоподатковуваного доходу фізичних осіб на рівні мінімальної зарплати.

"Європейська Солідарність": курс на НАТО і підвищення пенсій через розвиток бізнесу. №10 у бюлетені

 

Партія декларує, що майбутнє України - у ЄС і НАТО. "Європейська солідарність" має намір сприяти досягненню критеріїв, необхідних для подачі заяви на вступ до ЄС і отримання Плану дій членства в НАТО до 2023 року.

Також зазначено, що мета партії - "забезпечити мир, зміцнюючи міжнародну солідарність і тиск на агресора".

"Будемо працювати над тим, щоб увага світу була прикута до Криму і Донбасу, а Росія несла відповідальність за свої злочини. Це буде сприяти звільненню всіх громадян України, яких тримає в заручниках Росія на своїй і на окупованих територіях. Тим, хто вимушено покинув окуповані території, держава має надати підтримку ", - каже  програма політсили.

"Європейська солідарність" націлена на введення миротворців ООН на Донбас, а також розвиток оборонно-промислового комплексу та створення потужної армії, куди входять "модернізація, структурні реформи і новий рівень забезпечення, зокрема грошового і соціального". Сказано в програмі і про розвиток ракетних технологій, протиповітряного щита України, авіації і флоту.

З приводу пенсіонерів "Європейська солідарність" заявляє, що підвищення надходжень до бюджету дозволить підвищити пенсії і допомогу малозабезпеченим. Для цього передбачено розвиток малого і середнього бізнесу, а також "інновації, наука і технології".

 

"Українська стратегія Гройсмана": стабільне зростання економіки і трирівнева пенсія. №11 у бюлетені

Своїм стратегічним завданням партія бачить "розвиток справжнього середнього класу", а пріоритетом на п'ять років - підвищення якості життя громадян шляхом забезпечення стабільного економічного зростання. Для цього вона збирається зосередитися на "збереженні макрофінансової стабільності, стабільному економічному розвитку, розвитку правової держави і забезпеченні безпеки держави і громадян". Фокус наведено в основному на зміни в сфері економіки і подальші реформи.

Політична сила в пункті "Захист територіальної цілісності і суверенітету" програми вказує, що підтримує:

 • боєздатність армії;
 • захист суверенітету;
 • безкомпромісний захист незалежності і територіальної цілісності;
 • отримання прискореного плану набуття членства в НАТО.

Партія називає своєю метою перехід до трирівневої системи пенсійного забезпечення. (Про другий рівні ми вже чули - від "Слуги народу". Третій - це недержавні пенсійні фонди, куди добровільно роблять внески роботодавці або громадяни, користуючись системою податкових пільг.)

 

"Громадянська позиція": скасування призову, зростання пенсій через боротьбу з корупцією. №12 у бюлетені

Програма партії починається з постулату, що "найшвидший шлях до миру - забезпечені українці". Підкреслюється, що економічна перевага над Росією дозволить країні повернути Крим і Донбас на її умовах.

Партія обіцяє зміцнити підтримку України з боку демократичних держав і встановити союзницькі відносини з США і Великобританією.

Заплановано скасування призову до армії.

"Українська армія - ключовий інструмент стримування Росії. Солдати будуть високо мотивованими, навченими і забезпеченими за стандартами НАТО. Армія буде отримувати сучасну техніку і озброєння, вироблені вітчизняними, у тому числі приватними, оборонними підприємствами і в кооперації з виробниками країн НАТО", - обіцяють в програмі "Громадянської позиції".

Партія підтримує вступ до НАТО, зазначаючи, що це "високі стандарти життя".

Збільшити пенсії в партії мають намір за рахунок "знищення корупції і руйнування схем олігархів", як саме - не вказано.

 

"Слуга народу": інформаційна реінтеграція Донбасу і реформа армії. №14 у бюлетені

 

Партія має намір "створити систему інформаційної реінтеграції" жителів окупованих територій в Україні.

Окремий пункт відведено сфері безпеки і оборони, в якому партія обіцяє:

 • забезпечити законодавчий супровід ініціатив президента, спрямованих на відновлення територіальної цілісності і суверенітету України;
 • встановити витрати на оборону в розмірі не менше 5% ВВП;
 • відновити реформування ЗСУ за стандартами НАТО;
 • припинити відтік кадрів з армії і ввести систему навчання і перенавчання солдатів і офіцерів;
 • ввести суворі покарання за корупцію і розкрадання в армії і оборонці;
 • демонополізувати оборонні держзакупівлі.

Що стосується пенсій: "реформування соціальної сфери" партії передбачає введення другого рівня державного пенсійного забезпечення (фондована або накопичувальна система, що дозволяє створювати додаткові накопичення до пенсії першого рівня) і переведення усіх соціальних пільг в грошову форму.

Також в планах у "Слуг" створення Національної економічної стратегії для досягнення вищого і середньоєвропейського рівня доходів і якості життя українців.

 

Радикальна партія Олега Ляшка: Будапештський меморандум і справедливість. №16 у бюлетені

У програмі розписано, що не влаштовує кандидатів в сучасній Україні і що вони хочуть бачити замість цього.

Окремий пункт програми присвячено "справедливості". Там сказано і про те, що "справедливість - це перерахунок пенсій колишнім колгоспникам, які працювали за галочки і трудодні".

"Корінь усіх наших бід - бідність. Вона породжує тотальну несправедливість, корупцію і бардак. Подолати бідність і дати людям впевненість у завтрашньому дні - наше головне завдання", - сказано в програмі.

"Радикали" обіцяють зробити все для миру, але не ціною капітуляції.

"Перемогти у війні ми зможемо лише тоді, коли буде сильна економіка, сильна армія. Коли військові на фронті будуть нагодовані, з сучасною технікою, гідними зарплатами, а їх сім'ї вдома - захищені соціально і матеріально", - зазначає партія.

"Радикальна партія" обіцяє відстоювати інтереси України і вимагати від партнерів виконання Будапештського меморандуму, а якщо це не буде зроблено - заявити про відновлення статусу ядерної держави.

 

"Партія Шарія": неприєднання до союзів і соцвиплати жителям ОРДЛО. №17 у бюлетені

 

Серед основних завдань партії немає пунктів, присвячених літнім громадянам України або конфлікту на Донбасі, - в основному все крутиться навколо молоді та залучення чиновників до відповідальності, а також збільшення прозорості влади.

У сфері внутрішній політики партія декларує "відновлення соцвиплат жителям непідконтрольних територій" та "встановлення стійкого миру і припинення війни на Донбасі".

"Зміцнення обороноздатності армії. Армія має бути професійною, з високомотивованими і добре забезпеченими військовими, з сучасними технікою, озброєнням і логістичним забезпеченням", - також сказано в програмі.

У зовнішній політиці "Партія Шарія" виступає за вигідні взаємини з усіма країнами, однак не підтримує вступ до військових союзів

"Україна може підтримувати співпрацю з будь-якими військовими союзами, але не має приєднуватися до одного з них всупереч власним інтересам", - зазначають у партії.

Також в програмі згадується про розвиток відносин з ЄС і "досягненні критеріїв членства" в союзі.

 

"Голос": деолігархізація і "Крим - це Україна". №18 у бюлетені

 

Партія збирається створювати умови для "якісного забезпечення, підвищення навичок і професійного зростання військових, комфорту їх побуту і побуту їх сімей".

Кінцевою метою "Голос" називає повернення українських територій. Партія наголошує, що миру не може бути досягнуто ціною часткової втрати суверенітету на користь Росії, "оскільки він може призвести до ще більшої війні".

"Ми зробимо усе необхідне для безкровної деокупації захоплених територій і безпечної реінтеграції людей, яких Росія зробила заручниками, їх повернення до гідного життя. Для нас принципово важливо припинення вбивства українських громадян", - говорить програма політсили.

"Голос" також планує підтримувати і піклуватися про внутрішньо переміщених осіб.

"Крим - це Україна. Це наш принцип, і ми будемо його неухильно застосовувати", - запевняють кандидати.

Основою зовнішньої політики країни має бути курс на членство в ЄС і приєднання до НАТО, також сказано в програмі.

"Соціальна політика буде формуватися виходячи з реальних потреб і можливостей бюджету, а процедури отримання допомоги стануть прозорими і зручними", - обіцяють у "Голосі".

У програмі пояснюється, що накопичення коштів в бюджеті можна забезпечити, домігшись "деолігархізації" і користуючись "сучасними технологіями та антикорупційною системою".

 

Кому вірити?

Окрім прочитання програми, важливо ще й проаналізувати, наскільки реально виконання задекларованого і яким чином партія збирається цього досягти. Політолог Руслан Бортник порадив звернути увагу на те, чи є у кандидатів чіткий механізмвиконання своїх гучних обіцянок. Не варто забувати і про історію політсіти - чим вона була відома раніше, які обіцянки були виконані, а які ні, чим запам'яталися її найяскравіші постаті.

"В Україні минає час ідеологічних партій. Настав час програмних партій. Розрізнити партію популістську і ту, яка дійсно може досягти реальних результатів, можна, лише проаналізувавши історію людей, які входять до цієї партію. ​​Якщо партія має історію - аналізувати її історію або людей , які входять до партії. ​​Що вони пообіцяли, яких результатів досягли - все це можна аналізувати і відштовхуватися від цього знання", - пояснив він.

Політолог закликав не вірити, якщо вам обіцяють "молочні ріки з кисільними берегами" і не прописують при цьому механізм, як цього досягти.

"Треба дивитися на програми партій через призму конкретних параметрів: чи є у них конкретні цілі? Мета має бути не "щоб ми всі жили добре", а, наприклад, щоб через два роки рівень зарплати був такий, податки - такі, рівень інфляції - такий . І (звертати увагу, - ред.), чи є в програмі механізми досягнення цілей - як партія буде цього досягати. Якщо в програмі цього немає і вона "за все хороше, проти всього поганого" - звісно, за таку партію голосувати не варто" , - розповів Бортник.

Кожен українець має підійти до парламентських виборів відповідально і 21 липня прийти на свою дільницю добре підготовленим. Зрештою, саме від цього залежить, хто буде сидіти в Раді і які закони ухвалювати. Щоб в майбутньому не виникало невдоволення з приводу "понабирали за оголошеннями", важливо пам'ятати: саме ми набираємо депутатів до парламенту.

Дата публикации: 
19.07.2019 - 21