Які теми будуть обговорювати Трамп і Порошенко

Версия для печатиВерсия для печатиPDF versionPDF version

Міністр закордонних справ Павло Клімкін підтвердив, що Київ і Вашингтон вже погодили зустріч президентів України і США. Український міністр заради інтриги не назвав конкретну дату, але з дипломатичних джерел стало відомо, що вона найімовірніше відбудеться 19-20 червня , передає Ukr.Media.

Які надзавдання повинен вирішити і які питання повинен прояснити Петро Порошенко під час зустрічі з Дональдом Трампом?

Гарантії безпеки для України

Це питання буде першою надзавданням українського президента. До останнього часу Дональд Трамп не приховував своєї байдужості до українського питання. Головними його інтересами на зовнішньополітичному напрямку є Росія, ІДІЛ (як похідна від цього –Сирія), Північна Корея, Китай і проблема розповсюдження ядерної зброї. А все що стосується України Дональд Трамп передав на відкуп Євросоюзу в особі Німеччини та Франції.

Тому під час свого візиту в США Петро Порошенко повинен буде максимально прояснити і отримати чітку відповідь від Трампа з приводу його ставлення до нашої країни. Буде Трамп фактично продовжувати хоча б політику Обами щодо України або відмовиться від неї. Причому це повинні бути не просто декларативні обіцянки про підтримку, а конкретні наміри в її реалізації.

-Ця зустріч важлива з тієї точки зору, що будуть встановлені особисті відносини між Трампом і Порошенко. І від цього буде залежати, як далі будуть складатися відносини між двома країнами, - розповів  політолог Віталій Бала.

- В цілому – це більше номінальна зустріч, яка покликана врівноважити майбутню зустріч Трампа з Путіним на G20 і вивести його з-під критики в змові з Росією.

Тим не менш, Порошенко може з'ясувати ряд моментів. Перше питання, яке повинен поставити Порошенко – це нове, натомість Будапештського меморандуму, угода з США та іншими країнами, яке містило б чіткі гарантії безпеки для України,- вважає політолог Руслан Бортник.

З'ясувати ставлення Трампа до Росії

Ця буде друге надзавдання Порошенко, яке допоможе йому у визначенні позиції Трампа щодо України. Досі американський президент не може звільнитися від надмірних симпатій до Кремля і його господареві навіть незважаючи на те, що це принесло йому зараз масу проблем у самій Америці.

Український президент повинен зрозуміти і визначити природу симпатій Трампа до Росії. Дізнатися і зрозуміти, що це – просто емоції чи якісь більш прагматичні мотиви. А виходячи з цього спробувати переконати президента США в деструктивній ролі Росії в Україні.

- Головне завдання Порошенко – ввести питання досягнення миру в Україні в контекст глобальної безпеки. Переконати Трампа, що це не регіональний конфлікт, який вирішується тільки в рамках Мінських домовленостей, а така ж світова проблема як війна в Сирії і боротьба з ІДІЛ. Петро Порошенко має аргументовано довести Трампу, що США, як одна з головних світових країн зацікавлена в світі в Україні не менше, ніж в Сирії або боротьби з тероризмом, вважає Віталій Бала.

Скинути "наручники Мінська"?

Павло Клімкін, презентуючи зустріч Порошенка з Трампом підтвердив, що в порядку їх зустрічі включені питання виконання Росією Мінських домовленостей, ситуації в аннексированном Криму, доступу міжнародних спостерігачів на окупований півострів. "Ми домагаємося схвалення та укладання дорожньої карти Мінського процесу, що і коли має відбутися", - заявив під час своєї останньої прес-конференції сам Петро Порошенко з приводу теми переговорів з Трампом.

Нагадаємо, що головним каменем спотикання виконання Мінська є послідовність виконання його пунктів. Україна виступає за першочергове виконання питань безпеки – висновок незаконних формувань і відновлення контролю над кордоном, а тільки потім – вибори і особливий статус, а Росія – навпаки.

Але не виключений і інший варіант. Буквально днями держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що Україна і Росія можуть знайти вирішення конфлікту на Донбасі за допомогою нової угоди, відмінного від Мінських домовленостей. "Не хочеться бути прикутим наручниками до Мінська, у разі, якщо сторони захочуть врегулювати конфлікт за допомогою іншого, відмінного угоди", - заявив глава Держдепу.

- Порошенко потрібно переконати Трампа активізувати свої зусилля по примушенню Росії до миру, так як без цього неможливо вирішення проблеми Донбасу і Криму, - вважає Віталій Бала.

- Український президент спробує дізнатися і досягти однозначної підтримки США у виконанні Мінських угоди і більше допомоги в модернізації української армії, - вважає Руслан Бортник.

Безвіз з Америкою

Павло Клімкін також анонсував, що глави двох держав обговорять поглиблення двостороннього співробітництва, сприяння США українським реформам. Порошенко може також підняти ряд економічних і інших тем.

- Президент України може і повинен підняти тему укладення між Україною і США угоди про торгове партнерство за прикладом Угоди про Асоціацію з ЄС. Щоб українські виробники отримували доступ на американський ринок сільськогосподарську та металургійну продукцію.

Український президент може почати обговорення зі своїм американським колегою питання введення безвізового режиму для українців у США. Адже з 2005 року американці можуть відвідувати Україну без віз, тому Україна має право вимагати того ж і від США, - вважає політолог Руслан Бортник.

Дата публикации: 
16.06.2017 - 12